Sprzątanie

Prasowanie koszuli – od czego zacząć i jak to zrobić?

Prasowanie koszuli - od czego zacząć i jak to zrobić?
Designed by Freepik

Jeżeli chcemy dobrze się prezentować i zależy nam na schludnym wyglądzie, koniecznie zadbajmy o dokładne wyprasowanie koszuli. 

Jeśli idziemy na spotkanie biznesowe, romantyczną kolację czy rozmowę o pracę, wygnieciona koszula może na starcie wywrzeć negatywne wrażenie. Warto więc zatroszczyć się o nienaganny wygląd naszej garderoby. Prasowanie koszuli ma swoją technikę, w której szczególnie istotna jest kolejność.

Przygotowanie

Na początek uwaga – być może dla wielu oczywista – prasujemy tylko czyste koszule, ponieważ wysokie temperatury mogą utrwalać zabrudzenia. Prasowanie można sobie ułatwić, wykonując od razu po praniu dwie proste czynności: koszulę po wyjęciu z pralki należy energicznie strzepnąć oraz równo rozwiesić, najlepiej na wieszaku. Unikniemy w ten sposób dodatkowych zagnieceń i łatwiej będzie nam uprasować koszulę. Ułatwieniem może być również prasowanie lekko wilgotnej koszuli. Przed rozpoczęciem należy sprawdzić, czy stopa żelazka jest czysta – przypalenia mogą pozostawić ślady na koszuli. Żelazko ustawiamy na odpowiednią dla danej tkaniny temperaturę. Wcześniej należy się upewnić, czy jest w nim woda. Włączamy generowanie pary i zaczynamy!

Krok 1: kołnierzyk

Najpierw rozpinamy wszystkie guziki koszuli, żeby móc dotrzeć żelazkiem do każdego jej fragmentu. Części, które składają się z więcej niż jednej warstwy, należy prasować z obu stron, rozpoczynając od wewnętrznej i na zewnętrznej stronie kończąc. Prasowanie zaczynamy od kołnierzyka, a dokładniej od jego brzegów i kierujemy się ku środkowi.

Krok 2: ramiona i kark

Następnie rozkładamy koszulę na węższej części deski i przechodzimy do prasowania okolic karku i ramion. Tkaninę należy lekko napiąć i uważać, aby nie pognieść wcześniej wyprasowanego kołnierzyka. Zaczynamy od prawego bądź lewego barku, następnie przechodzimy przez środek.

Krok 3: rękawy

Prasowanie rękawów rozpoczynamy od mankietów. W przypadku tych na guziki najpierw rozprasowujemy wewnętrzną stronę, a następnie zewnętrzną. Przy mankietach na spinki kolejność jest odwrotna, ponieważ to wewnętrzna część po wywinięciu będzie stroną widoczną. Zaczynamy zatem od zewnętrznej. Dalej przechodzimy do samych rękawów. Rozkładamy je wzdłuż szwów. Ponieważ zaprasowane kanty nie wyglądają dobrze, uważamy, żeby nie najeżdżać żelazkiem na krawędzie rękawa. Następnie odwracamy rękaw (i całą koszulę) na drugą stronę i prasujemy w ten sam sposób, uważając, aby nie zaznaczyć kantów. Na koniec rozkładamy rękawy tak, żeby móc wyprasować niedotknięte wcześniej krawędzie.

>> Zobacz też: ABC mycia podłóg z drewna

Krok 4: tył koszuli

Kolejnym krokiem jest prasowanie tylnej części koszuli. Tkaninę należy dobrze naciągnąć, układając górę koszuli na zwężeniu deski. Prasujemy z góry na dół. Przy prasowaniu dużych części koszuli, należy uważać, aby nie pognieść wcześniej wyprasowanych rękawów i barków.

Krok 5: front

Na koniec przechodzimy do prasowania przodu koszuli. Rozkładamy najpierw jedną część, prawą bądź lewą, dobrze naciągając materiał na desce i, tak jak w przy prasowaniu tyłu, zaczynamy od góry do dołu. Na koniec zabieramy się za okolice guzików. Pamiętajmy, aby nie najeżdżać żelazkiem na guziki! Wysoka temperatura może nadtopić plastik.

Po wyprasowaniu całej koszuli możemy raz jeszcze powrócić do kołnierzyka, aby wygładzić ewentualne zagniecenia powstałe podczas prasowania innych fragmentów. Kołnierzyk jest tą częścią koszuli, która najbardziej rzuca się w oczy, dlatego warto zadbać, aby prezentował się nienagannie.

Praktyczne wskazówki

Całą czynność prasowania może znacznie utrudnić chwiejąca się i słaba deska. Również jej wymiary są istotne – dla naszego komfortu deska powinna być dostatecznie wysoka oraz posiadać odpowiednio szeroką przestrzeń na prasowanie, tak aby nie trzeba było dodatkowo przesuwać koszuli podczas prasowania jednej części. Przy głębszych zagnieceniach pomóc może większa ilość pary bądź spryskanie tkaniny wodą. Jeżeli prasujemy koszule z ciemnych materiałów, wówczas dobrze jest robić to przez bawełnianą ściereczkę, co pozwoli nam uniknąć błyszczenia tkaniny.

Pasjonatka dobrych książek. Pracuje jako redaktorka i dziennikarka. Prywatnie z przyjemnością dba o domową przestrzeń, uprawia rośliny - od kolendry, po orchidee, a także próbuje grać na pianinie.
Aleksandra Tabak
Polecane artykuły
Sprzątanie

Jak skutecznie myć zakurzone po zimie okna?

Wraz z wiosną nadeszła pora na umycie okien. Nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać, by zrobić to szybko i skutecznie? Sprawdź! Podpowiadamy, jak łatwo doprowadzić okna do porządku po zimie!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Skuteczne sposoby na plamy z kawy

Plamy po kawie to dość częsty problem. Wystarczy chwila nieuwagi, by się ubrudzić. Sprawdzamy, jak skutecznie i szybko pozbyć się takich kawowych plam!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak rozmrozić lodówkę krok po kroku?

Lodówka to zdecydowanie jeden z najważniejszych sprzętów w każdym domu. W jaki sposób ją rozmrozić, by służyła nam jak najdłużej? Sprawdź nasz krótki poradnik krok po kroku!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *