Sprzątanie

Jak wycierać kurz z roślin?

Lasma Balode/unsplash.com

Gdy sprzątasz domowe wnętrza, nie zapominaj o swoich roślinach. One także wymagają szczególnej uwagi. Nie zapomnij o oczyszczeniu liści z kurzu. Dowiedz się, jak to robić, aby nie zaszkodzić swoim roślinom.

Mycie liści roślin – dlaczego trzeba to robić?

Zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle warto oczyszczać liście roślin domowych z kurzu? A może jest to jedynie zabieg czysto estetyczny? Niekoniecznie. Powody sąinne. Zanieczyszczenia, które gromadzą się na liściach roślin, zapychają aparaty szparkowe, zakłócając wymianę gazową. 

Ponadto z warstwy kurzu na roślinach korzystają także liczne szkodniki. Jeżeli chcesz, aby twoja roślina prezentowała się pięknie, nie możesz zapominać o oczyszczaniu jej z kurzu. Dowiedz się, jak robić to dobrze.

Przecieranie liści wilgotną szmatką

Ta metoda cieszy się bardzo dużą popularnością wśród pań domu. Bawełnianą szmatkę należy zwilżyć wodą utrzymaną w temperaturze pokojowej. Następnie dokładnie, ale delikatnie przecieraj liście. Nie stosuj również wody z octem ani z płynem do mycia naczyń – choć można spotkać się z takimi poradami, nie przyniosą one niczego dobrego.

Wstawianie roślin pod prysznic

Jeżeli masz w posiadaniu rośliny z malutkimi listkami, to dobrze sprawdzi się wstawienie ich pod prysznic. Pamiętaj tylko o tym, aby zabezpieczyć ziemię – najrozsadniej będzie po prostu wstawić doniczkę do reklamówki i obwiązać ją tak, żeby strumień wody ominął ziemię.

Liście polewaj słuchawką, ale w sposób delikatny, jakby wodną mgiełką.

Spryskiwanie liści wodą

Odpowiedni spryskiwacz w dłoń i już! To opcja, na którą stawia wiele osób. Spryskiwanie liści wodą uznawane jest za najłatwiejszą metodę. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, poczytaj na temat swojej rośliny, ponieważ nie każda lubi zraszanie.

Czyszczenie roślin suchą szmatką

To z całą pewnością czasochłonna, ale dobra metoda. Mowa o oczyszczaniu z kurzu za pomocą suchej szmatki lub pędzla. To metoda dobra w przypadku kaktusów. 

Zdj. główne: Lasma Balode/unsplash.com

Polecane artykuły
Sprzątanie

Sprzątanie przed świętami — lista prac

Szykujesz się na przedświąteczne sprzątanie? Zobacz, co należy zrobić.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak dbać o czystość w łazience?

Łazienka jest jednym z najważniejszych miejsc w całym domu. Jak więc o nią odpowiednio zadbać? Podpowiadamy, jak skutecznie dbać o czystość łazienki!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak dbać o materac?

Materac to podstawa, dobrego odpoczynku. Zdrowy, spokojny sen ma ogromny wpływ na nasz organizm. Dlatego warto zadbać o to, by materac nie był odkształcony i uszkodzony. Jak to robić?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *