Sprzątanie

Jak prać czapkę z daszkiem? Poradnik

Czapka z daszkiem, zwana popularnie bejsbolówką, jest elementem ubioru, o który należy dbać w nieco inny sposób niż o inne części garderoby. Jak więc należy odpowiednio prać czapkę z daszkiem? Podpowiadamy!

W przypadku każdej części garderoby przed praniem należy zapoznać się z metką. Choć widnieją na niej wszystkie podstawowe informacje, to nie zawsze są one dla nas jasne. Co więcej, metka z czasem blaknie, a wiele osób ją odcina. W artykule przygotowaliśmy specjalny poradnik o tym, jak zadbać o pielęgnację czapki z daszkiem, aby nie uległa uszkodzeniu.

Dlaczego należy prać czapkę z daszkiem?

W przypadku każdej czapki przyjdzie taki moment, w którym należy ją wyprać. Przyczyn oczywiście może być wiele. Przebarwienia od trawy, tłuste plamy od jedzenia oraz inne zabrudzenia nieuniknienie pojawią się na naszych akcesoriach.

Nawet jeśli szczególnie dbamy o swoją czapkę, musimy pamiętać o tym, że naturalnie się pocimy. Zazwyczaj nosimy czapkę z daszkiem latem, czyli wtedy, kiedy potliwość naszego ciała jest największa. To tworzy naturalne, nieestetyczne przebarwienia i plamy. W związku z tym raz na jakiś czas powinniśmy odpowiednio wyczyścić czapkę. 

Ten model okrycia głowy wyróżnia to, że zazwyczaj producent nie podaje szczegółowych informacji o tym, jak go wyprać. Na szczęście nie jest to zbyt trudne – warto jednak trzymać się kilku podstawowych zasad, które prezentujemy poniżej.

Podstawowe zasady prania czapki z daszkiem

Pranie bejsbolówki należy zacząć od przestrzegania kilku zasad:

  1. Wybierzmy pranie ręczne z dodatkiem szarego mydła lub łagodnego detergentu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest użycie po prostu środka myjącego do głowy. Dlaczego nie należy prać czapki w pralce? Choć niektóre pralki oferują program prania ręcznego, nie każdy typ czapki jest do tego przeznaczony. Bezpieczniejszym, pewniejszym rozwiązaniem jest więc wypranie czapki z daszkiem ręcznie.
  2. Temperatura prania nie powinna przekraczać zalecanej na metce. Przekroczenie tej temperatury może przyczynić się do tzw. zbiegnięcia się materiału.
  3. Z jakiego materiału wykonany jest daszek? Jest to kluczowe pytanie, jeśli pierzemy czapkę. W przypadku daszka z plastiku pranie nie stanowi problemu. Często jest to jednak tektura lub inny wrażliwy na moknięcie materiał. Wtedy zamiast prania należy zdecydować się na czyszczenie przy użyciu szczoteczki, szmatki lub gąbki.
  4. Uważaj na kolory – niektóre czapki z daszkiem są wielokolorowe, co sprawia, że jaśniejsze odcienie mogą się odbarwić od tych ciemniejszych.
  5. Unikamy suszenia mechanicznego. Zamiast tego lepiej wybrać tradycyjne suszenie w przewiewnym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie czapki na przedmiot przypominający jej kształt, aby podczas suszenia nie doszło do odgnieceń i deformacji.

To najważniejsze reguły, o których warto pamiętać przy praniu. 

Jak pozbyć się tłustych plam na czapce?

Szczególnie wyraźnym problemem są tłuste plamy na czapce. Ryzykowne jest używanie proszków i chemicznych detergentów, które lubią zostawiać białe smugi i zacieki na czapce. Specjaliści polecają, aby koncentrować się na używaniu łagodnych płynów zmiękczających. 

Jednym z najlepszych rozwiązań jest niezmiennie zwykłe szare mydło, które znakomicie poradzi sobie z tłuszczem, a także jest łatwe do wypłukania. W każdym jednak przypadku koniecznie dokładnie wypłucz czapkę. Jest to kluczowe, aby nie pozostały na niej żadne pozostałości użytych środków, zwłaszcza w części bezpośrednio nakładanej na głowę, ponieważ niewypłukany detergent mógłby podrażniać skórę głowy. 

Zdjęcie główne: Tobi/pexels.com

Jako copywriterka zajmuje się tworzeniem unikalnych treści zgodnie z zasadami SEO od 2017 roku. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą content dla sklepów internetowych. W aranżacjach wnętrz ceni sobie minimalizm i funkcjonalne rozwiązania.
Polecane artykuły
Sprzątanie

Dlaczego warto wynająć zewnętrzną firmę do sprzątania osiedli?

Wynajęcie zewnętrznej firmy do sprzątania osiedli może przynieść wiele korzyści i wartości dla zarządców nieruchomości oraz mieszkańców.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Dlaczego warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy sprzątającej?

W dzisiejszym intensywnym stylu życia, wiele osób nie ma wystarczająco dużo czasu na samodzielne utrzymanie czystości w swoim domu lub miejscu pracy.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jakich produktów używać do mycia drewnianych powierzchni?

Mycie drewnianych podłóg, czy też mebli bywa naprawdę uciążliwe. Sprawdź, jak zachować je w nienagannym stanie na długo.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *