Sprzątanie

Jak odkamienić żelazko?

Jak odkamienić żelazko?
Designed by Freepik

Aby uniknąć możliwych zabrudzeń odzieży podczas prasowania oraz efektywnie korzystać z żelazka przez długi czas, warto odkamieniać je regularnie. 

Ponieważ podczas prasowania używamy wody – czasem nawet takiej prosto z kranu – w żelazku odkłada się kamień. Może on zatykać otwory w stopie i znacznie utrudniać prasowanie. Urządzenie odkamienić możemy gotowymi preparatami bądź przy użyciu domowych środków.

Domowe sposoby odkamieniania żelazka

Tę prostą czynność wykonać możemy przy pomocy zaledwie dwóch składników, które zapewne każdy znajdzie w swoim domu. Pamiętajmy jednak, że niektóre modele nowszych żelazek zaleca się odkamieniać jedynie przy użyciu specjalnych preparatów.

  1. Ocet + woda

Jednym ze znanych i skutecznych sposobów, aby odkamienić żelazko, jest użycie octu i wody w proporcji 1:1. Wystarczy wymieszać składniki w dowolnym naczyniu, następnie nawilżyć w roztworze ściereczkę i przetrzeć dokładnie stopę żelazka. Jeżeli w otworach zostaną jeszcze zabrudzenia, możemy usunąć je przy pomocy patyczka higienicznego bądź wacika kosmetycznego, po nawilżeniu ich uprzednio w tym samym roztworze. Odkamieniania wymaga również pojemniczek na wodę w żelazku. Wystarczy wlać do środka nieco octu, a następnie nagrzać żelazko, ustawiając je na najwyższą temperaturę i włączyć funkcję parowania. Aby oczyścić zbiornik, należy uprasować szmatkę z naturalnej tkaniny lub niepotrzebny już materiał odporny na wysokie temperatury – to na nim zgromadzi się osad podczas pierwszego prasowania po odkamienianiu. Czynność tę powinno się kilkakrotnie powtórzyć, używając wody, aby pozbyć się zapachu octu i resztek kamienia.

  1. Kwasek cytrynowy + woda

Innym domowym sposobem na odkamienienie żelazka jest użycie kwasku cytrynowego. Do szklanki przegotowanej wody wsypujemy dwie łyżeczki kwasku. Samą czynność wykonujemy tak samo, jak opisane jest powyżej w przypadku octu i wody. 

  1. Sól + gazeta

Kolejny prosty sposób, aby odkamienić żelazko to wykorzystanie soli i gazety. Jednak uwaga! Ta metoda odpowiednia jest dla modeli z metalową stopą – teflonowe żelazka mogą zostać zarysowane przez sól, ponieważ teflon jest bardziej delikatnym materiałem. Jak wykonać czyszczenie solą? Przygotuj kawałek gazety (takiej wykonanej z tradycyjnego papieru gazetowego, nie błyszczącego), rozsyp na niej sól, a następnie prasuj tę powierzchnię nagrzanym żelazkiem do momentu, aż sprzęt przestanie zostawiać plamy. Potem przetrzyj stopę żelazka szmatką nawilżoną ciepłą wodą.

Specjalne środki do odkamieniania żelazka

Jeżeli wolimy postawić na gotowe detergenty, rynek oferuje całe mnóstwo środków do odkamieniania sprzętu. Niektóre modele żelazek zaleca się odkamieniać tylko przy użyciu specjalnych preparatów, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności, najlepiej zapoznać się z instrukcją dołączoną do sprzętu, a także z instrukcją użycia gotowego detergentu.

Przy żelazkach parowych najlepiej zastosować specjalny środek antywapienny, który należy rozpuścić w wodzie, a następnie przepuścić przez urządzenie. Żelazka parowe nowszej generacji lub te z generatorem pary posiadają funkcję samooczyszczania. W ich przypadku do odkamieniania wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję, w którą jest wyposażone takie żelazko, i postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia – przy każdym modelu czynność ta może się nieco różnić.

Czy można uniknąć gromadzenia się kamienia?

Osadzanie się kamienia jest naturalnym procesem, zwłaszcza jeżeli do prasowania używamy wody z kranu, ponieważ zazwyczaj jest to twarda woda, zawierająca cząsteczki wapnia i magnezu, z których potem w naszym żelazku tworzy się osad. Możemy zmniejszyć ilość odkładającego się kamienia przez używanie wody destylowanej lub zdemineralizowanej. W przypadku nowszych żelazek parowych, jak i wspomnianych wyżej z generatorem pary, nie musimy używać specjalnej wody – żelazka te są zaawansowane technologicznie i wyposażone w funkcje, które minimalizują osadzanie się kamienia.

Pasjonatka dobrych książek. Pracuje jako redaktorka i dziennikarka. Prywatnie z przyjemnością dba o domową przestrzeń, uprawia rośliny - od kolendry, po orchidee, a także próbuje grać na pianinie.
Polecane artykuły
Sprzątanie

Dlaczego warto wynająć zewnętrzną firmę do sprzątania osiedli?

Wynajęcie zewnętrznej firmy do sprzątania osiedli może przynieść wiele korzyści i wartości dla zarządców nieruchomości oraz mieszkańców.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Dlaczego warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy sprzątającej?

W dzisiejszym intensywnym stylu życia, wiele osób nie ma wystarczająco dużo czasu na samodzielne utrzymanie czystości w swoim domu lub miejscu pracy.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jakich produktów używać do mycia drewnianych powierzchni?

Mycie drewnianych podłóg, czy też mebli bywa naprawdę uciążliwe. Sprawdź, jak zachować je w nienagannym stanie na długo.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *