Sprzątanie

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Czym wyczyścić przypalone żelazko?
Designed by Freepik

Niejednokrotnie zdarza nam się przypalić żelazko. Istnieje jednak mnóstwo domowych sposobów na usunięcie zabrudzeń. Ponadto sposoby te są tanie, a produkty łatwo dostępne i z pewnością masz je w swojej szafce.

Ocet

Jeśli przypalone ślady są poważne, będziesz musiał być bardziej skuteczny w czyszczeniu. Podgrzej trochę octu i zanurz w nim miękką ściereczkę. Następnie delikatnie przetrzyj przypalone ślady. Na koniec wytrzyj spód żelazka szmatką zwilżoną czystą wodą.

Jeśli sam ocet nie usunie śladów, będziesz musiał wymieszać kilka łyżeczek soli kuchennej lub sody oczyszczonej z gorącym białym octem. Namocz czystą szmatkę w roztworze, a następnie wytrzyj stopę żelazka. Kontynuuj wycieranie, aż plamy znikną, a następnie przed schowaniem wyczyść spód żelazka czystym, wilgotnym ręcznikiem.

Płyn do prania

Jeśli Twoje żelazko ma nieprzywierającą stopę, możesz wyczyścić ślady niewielką ilością płynu do prania. Po prostu dodaj kroplę lub dwa detergentu do małej miski z ciepłą wodą. Następnie zanurz w roztworze czystą szmatkę i wytrzyj stopę. Na koniec osusz spód żelazka ręcznikiem. 

Płyn do mycia naczyń

Zdarzają się przypadki, kiedy ślady przypalenia pokrywają otwory wentylacyjne. Aby wyczyścić tego typu zanieczyszczenia, wymieszaj wodę i delikatny płyn do mycia naczyń. Zanurz waciki bawełniane w roztworze czyszczącym i przetrzyj przypaloną stopę oraz brudne otwory. Gdy plamy znikną, przetrzyj żelazko czystą szmatką.

Zmywacz do paznokci

Zmywacz do paznokci to świetny produkt do czyszczenia przypalonego żelazka. Najpierw należy przetestować metodę na niewielkiej części żelazka. Jeśli masz ptaki w domu, używaj tej metody tylko na zewnątrz. Wiele oparów jest dla nich niebezpiecznych lub śmiertelnych.

Pamiętaj, by zachować ostrożność w trakcie czyszczenia. W pomieszczeniach powinna być zapewniona odpowiednia wentylacja. Żelazko będzie bardzo ciepłe podczas czyszczenia. Uważaj, by się nie poparzyć i nie wdychać oparów, bowiem są toksyczne. Podgrzej żelazko tylko do najniższej temperatury. 

 1. Zanurz zwiniętą szmatkę w zmywaczu do paznokci.
 2. Ostrożnie potrzyj fragment spalonego miejsca.
 3. Po wyczyszczeniu całego żelazka zwilż szmatkę w czystej wodzie i wytrzyj spód. Można również rozłożyć wilgotną szmatkę na płasko i „wyprasować”, aby usunąć  resztki i ślady przypaleń.

Sok z cytryny i soda oczyszczona

Metoda ta jest o wiele mniej toksyczna niż powyższa, wykorzystująca zmywacz do paznokci. Sok z cytryny działa całkiem nieźle w usuwaniu przypaleń z żelazka. Kwas i delikatne działanie ścierne sody oczyszczonej sprawią, że żelazko będzie wyglądać jak nowe!

 1. Wyciśnij jedną cytrynę i dodaj tyle sody oczyszczonej, aby powstała pasta.
 2. Umieść pastę na zabrudzonych miejscach żelazka.
 3. Pozostaw na żelazku (zimnym) przez co najmniej 5 minut.
 4. Przetestuj po 5 minutach, aby sprawdzić, czy pasta usuwa plamę.
 5. Delikatnie pocieraj pastą, aż spód żelazka będzie czysty.
 6. Wytrzyj nadmiar pasty wilgotną szmatką i pozostaw żelazko do wyschnięcia.

Ocet i soda oczyszczona

Nie musisz specjalnie kupować cytryn, jeśli w szafce masz ocet. Upewnij się, że żelazko jest wyłączone, a płyta grzewcza jest zimna.

 1. Wymieszaj pół szklanki octu z połową szklanki wody.
 2. Złóż szmatkę lub wacik i zanurz ją w roztworze octu i wody.
 3. Dodaj odrobinę sody oczyszczonej do mokrego miejsca na szmatce (jest to Twój materiał ścierny) i delikatnie zacznij szorować plamy. Zastosuj ruch okrężny i delikatnie naciskaj. 
 4. Po prostu zetrzyj nadmiar wilgotną szmatką.

Zarówno ocet, jak i sok z cytryny reagują z sodą oczyszczoną, tworząc fantastyczny duet do usuwania plam. Ta kombinacja nie jest typową substancją chemiczną; jest nietoksyczna i działa świetnie.

Student polonistyki. Wolne chwile spędza na czytaniu książek historycznych oraz odpoczynku w ogrodzie. Miłośnik domowej kuchni i poszukiwacz ciekawych trendów w aranżacji wnętrz.
Bartosz Promiński
Polecane artykuły
Sprzątanie

Jak skutecznie myć zakurzone po zimie okna?

Wraz z wiosną nadeszła pora na umycie okien. Nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać, by zrobić to szybko i skutecznie? Sprawdź! Podpowiadamy, jak łatwo doprowadzić okna do porządku po zimie!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Skuteczne sposoby na plamy z kawy

Plamy po kawie to dość częsty problem. Wystarczy chwila nieuwagi, by się ubrudzić. Sprawdzamy, jak skutecznie i szybko pozbyć się takich kawowych plam!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak rozmrozić lodówkę krok po kroku?

Lodówka to zdecydowanie jeden z najważniejszych sprzętów w każdym domu. W jaki sposób ją rozmrozić, by służyła nam jak najdłużej? Sprawdź nasz krótki poradnik krok po kroku!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *