Sprzątanie

Akcesoria do sprzątania – Twój niezbędnik!

Akcesoria do sprzątania - Twój niezbędnik!
Designed by Freepik

Co warto mieć pod ręką, żeby szybko poradzić sobie ze sprzątaniem mieszkania? Szczotka, mop z wyciskaczem, wiadro… A może postawić na nowoczesność i kupić mop parowy? Oto kilka podpowiedzi, które pozwolą nam z łatwością skompletować domowy niezbędnik skutecznego sprzątania.

Dlaczego dobór akcesoriów do sprzątania jest tak ważny

Musimy pamiętać o tym, że w toku użytkowania domu napotkamy na różne rodzaje zabrudzeń. Każde z nich może wymagać zastosowania nieco innych technik. Dobry dobór sprzętów będzie pierwszym krokiem do tego, żeby sprzątać nie tylko skutecznie, ale także sprawnie i szybko. Co warto mieć pod ręką?

Absolutna podstawa

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w rękawice ochronne z gumy. Warto dbać o środowisko i zakupić grubsze rękawice wielokrotnego użytku. Pozwolą nam na bezpieczne sprzątanie nawet przy użyciu środków mogących podrażnić skórę, ale można z nich z powodzeniem korzystać wielokrotnie. 

Potrzeba także worków na śmieci. Na rynku znajdziemy też produkty w pełni biodegradowalne. Po co przyczyniać się do produkcji kolejnych ton plastiku, skoro można postawić na technologie lepsze dla środowiska?

Co do sprzątania na sucho?

Miotła

Wygodna miotła do kurzu będzie dużym ułatwieniem w codziennym dbaniu o czystość domu. Nie zawsze też da się ją całkowicie zastąpić funkcjonalnym odkurzaczem. Wewnątrz pomieszczeń stosuje się raczej miękką miotłę gumową, ale powinniśmy też posiadać miotłę na kiju (np. brzozową), która pomoże nam szybko usunąć zabrudzenia sprzed drzwi domu. 

Ściereczki

Drobne elementy wyposażenia domowego niezbędnika, które są absolutnie konieczne w codziennych zmaganiach z kurzem. Warto wybrać ściereczki z mikrofibry, które można z powodzeniem prać i korzystać z nich wielokrotnie. 

Szufelka i zmiotka

Zestaw, który idealnie sprawdza się w przypadku nagłych problemów. Gdy akurat są w domu goście i któryś z nich niechcący zbije talerz, raczej niezręcznie będzie nam wchodzić do salonu z włączonym odkurzaczem. Szufelka i zmiotka pozwolą szybko uporać się z kłopotem. 

Odkurzacz 

Do wyboru mamy różne modele urządzeń – workowe lub bezworkowe, mniej lub bardziej nowoczesne. Warto kierować się funkcjonalnością odkurzacza, ale też tym, żeby było to urządzenie energooszczędne. 

Sprzątanie na mokro

Wiadro z mopem czy mop parowy?

Wybór mopa parowego posiada wiele zalet. Takie urządzenie jest oczywiście droższe, ale dzięki działaniu wysokiej temperatury łatwiej radzi sobie z trudnymi plamami i niszczy drobnoustroje chorobotwórcze. Dzięki niemu trudniej też o pozostawienie po sobie nieestetycznych zacieków i smug. Jest też cichy, wygodny, przyspiesza sprzątanie i w mniejszym stopniu naraża nas na kontakt z nieczystościami.

Tradycyjne mopy z wyciskaczem również spełnią swoją rolę. Mamy wybór pomiędzy mopami – płaskimi, obrotowymi lub gąbkowymi. Wybór jest sprawą naszych preferencji i tego, którym narzędziem pracuje nam się łatwiej i sprawniej. 

Butelka ze spryskiwaczem

Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy wypadnie nam umyć szyby. Najlepiej jest mieć w domu kilka egzemplarzy.

Gąbki i myjka do okien

Gąbki mogą się przydać nie tylko do mycia naczyń. Warto mieć ich w domu większy zapas. Gdy posiadamy wyjątkowo duże przeszklenia, dobrym wyborem może się okazać zakup ciśnieniowej myjki do okien, która bardzo ułatwi pracę.

O czym jeszcze pamiętać?

Konieczny jest wybór odpowiednich środków do pielęgnacji różnych powierzchni w domu. Zagadnienie to często budzi kontrowersje: wybrać typową chemię ze sklepu, czy też posługiwać się domowymi sposobami?

Chemia czy domowe sposoby?

Stosowanie domowych sposobów walki z zabrudzeniami sprowadza się do częstego korzystania z octu, sody oczyszczonej, ale czasem też proszku do pieczenia, lodu czy soku z cytryny.

Czy warto? Z pewnością te preparaty są lepsze dla środowiska, niż detergenty. Mogą być skuteczne, ale z reguły trzeba ich używać zaraz po powstaniu plamy. Opcją kompromisową może być zakup gotowych płynów, które powstały z dbałością o możliwie niewielkie obciążenie środowiska.

Jej dom to centrum dowodzenia: miejsce pracy, kreatywnego spędzania wolnego czasu i źródło rozrywki. Miłośniczka oglądania filmów i seriali, a także gier planszowych. Prowadzi własną działalność związaną z marketingiem, a po godzinach tworzy bloga Rozdomowiona, na którym przekonuje, że dbanie o dom może być proste i przyjemne.
Joanna Brzykcy
Polecane artykuły
Sprzątanie

Jakich produktów używać do mycia drewnianych powierzchni?

Mycie drewnianych podłóg, czy też mebli bywa naprawdę uciążliwe. Sprawdź, jak zachować je w nienagannym stanie na długo.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Co zrobić, żeby uniknąć moli kuchennych?

Te małe, kuchenne owady potrafią wyrządzić wiele szkód w kuchni, a na dodatek trudno jest je usunąć. Dowiedz się, jak uniknąć moli dzięki kilku prostym sposobom!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak prać pościel, aby była higieniczna?

W jaki sposób prać pościel, aby była ona nie tylko estetyczna, ale także higieniczna? Dowiedz się, jak zadbać zarówno o swój komfort podczas odpoczynku, jak i o zdrowie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *