Sprzątanie

ABC mycia podłóg z drewna

ABC mycia podłóg z drewna
Designed by Freepik

Artykuł sponsorowany

Podłoga drewniana jest bardzo piękna, ale też wymagająca, jeśli chodzi o jej czyszczenie. Najlepiej stosować specjalne preparaty przeznaczone do tego materiału. Mimo wszystko, na co dzień trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przedstawiamy Ci porady dotyczące pielęgnacji i mycia podłóg z drewna.

Codzienna pielęgnacja podłóg drewnianych

Aby na powierzchni nie pojawiły się zarysowania ani inne uszkodzenia mechaniczne, trzeba dbać o podłogę na co dzień. Przede wszystkim chodzi tu o regularne odkurzanie, najlepiej codziennie, aby żaden okruszek, kurz czy piasek, nie porysował powierzchni podczas chodzenia. To ważny aspekt pielęgnacji podłóg drewnianych, który wpływa na ich wygląd. To szczególnie ważne, kiedy np. wynajmujesz mieszkanie, masz wpłaconą kaucję i jesteś odpowiedzialny za powstające w domu uszkodzenia mechaniczne wyposażenia. Tradycyjny odkurzacz powinien dobrze sprawdzić się do podłóg drewnianych, ale najlepiej, kiedy byłby wyposażony w specjalną szczotkę z miękkim włosiem

Mycie podłóg krok po kroku

Warto zaznaczyć, że mycie podłogi drewnianej nie może odbywać się z dużą ilością wody. Dlaczego? Nawet dobrze zabezpieczone drewno nie lubi nadmiaru wilgoci, a jeśli posiadasz połączone ze sobą deski, jest duże ryzyko przedostania się kropel pod konstrukcję. To z kolei może powodować pęcznienie drewna i jego uszkodzenie.

Przygotuj zatem mop, najlepiej, jeśli będzie on płaski. Musi to być taki materiał, który w łatwy sposób wyciśniesz z nadmiaru wilgoci. Doskonale sprawdzi się też do tego mop obrotowy. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie miękkiej w dotyku szmatki, jednak nie oszukujmy się, ta metoda czyszczenia wymaga więcej zaangażowania i czasu. Następnie przygotuj wodę z dedykowanym preparatem. Jeśli chcesz postawić na domowe sposoby, lepiej unikaj octu i oliwy z oliwek. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest postawienie na preparatów dedykowanych do drewna.

Podczas mycia nie szoruj powierzchni, tylko ją przecieraj, aby zbierać kurz i brud. Po wyczyszczeniu, umieść ściereczkę albo nakładkę na mopa w pralce. Nie stosuj do mycia detergentów, czyli płynu do płukania. Zwyczajny proszek wystarczy.

Warto zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone specjalnie do drewna, olejowanego albo lakierowanego. Jeśli nie wiesz, jaki środek wybrać, zapytaj doradcę w markecie. Niektóre płyny do parkietów lakierowanych dodatkowo chronią powierzchnię przed zarysowaniem albo zanieczyszczeniem. Zrezygnuj z uniwersalnych detergentów, które mogą zniszczyć piękną drewnianą powłokę. 

Jak jeszcze dbać o parkiet i podłogę olejowaną?

Jeśli jesteś właścicielem parkietu, warto przeprowadzić regularne pastowanie. Powierzchnia będzie lepiej wyglądać, a drewno zwiększy swoją trwałość i odporność. Z kolei pielęgnacja podłogi olejowanej wymaga regularnego olejowoskowania. Powierzchnie drewniane lakierowane także trzeba odnawiać. W sklepach znajdują się też specjalne mydła do pielęgnacji powierzchni olejowanych, które dodatkowo zabezpieczają powłokę. Dzięki temu podłoga będzie miała długotrwałą żywotność.

Pamiętaj też, aby regularnie czyścić podłogę drewnianą z plam czy błota. Przed wejściem do domu umieść wycieraczkę, a meble zabezpiecz podkładkami filcowymi. Zadbaj też o podłogę drewnianą w miejscu krzesła obrotowego. Służą do tego specjalne maty, które zabezpieczają powierzchnię przed zarysowaniem. 

Pamiętaj o tym, że regularne mycie podłogi drewnianej i jej pielęgnacja przełożą się na estetycznie wyglądającą powierzchnię oraz jej trwałość.

Jej dom to centrum dowodzenia: miejsce pracy, kreatywnego spędzania wolnego czasu i źródło rozrywki. Miłośniczka oglądania filmów i seriali, a także gier planszowych. Prowadzi własną działalność związaną z marketingiem, a po godzinach tworzy bloga Rozdomowiona, na którym przekonuje, że dbanie o dom może być proste i przyjemne.
Joanna Brzykcy
Polecane artykuły
Sprzątanie

Jakich produktów używać do mycia drewnianych powierzchni?

Mycie drewnianych podłóg, czy też mebli bywa naprawdę uciążliwe. Sprawdź, jak zachować je w nienagannym stanie na długo.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Co zrobić, żeby uniknąć moli kuchennych?

Te małe, kuchenne owady potrafią wyrządzić wiele szkód w kuchni, a na dodatek trudno jest je usunąć. Dowiedz się, jak uniknąć moli dzięki kilku prostym sposobom!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak prać pościel, aby była higieniczna?

W jaki sposób prać pościel, aby była ona nie tylko estetyczna, ale także higieniczna? Dowiedz się, jak zadbać zarówno o swój komfort podczas odpoczynku, jak i o zdrowie.
Czytaj więcej

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *