Reklama

Zasady karmienia kota

Artykuł sponsorowany

Opieka nad zwierzęciem to ogromna radość, ale również duża odpowiedzialność. Jeżeli chcesz zaadoptować kota lub już jesteś opiekunem dla pupila, koniecznie wyedukuj się w obszarze opieki nad nim, w tym zakresu podstawowych potrzeb fizjologicznych zwierzaka.

Co musi znaleźć się w kociej diecie?

Kocia dieta nie jest bardzo skomplikowana, a mając dostępne na rynku karmy suche i mokre – dostępne na przykład na stronie: https://animalo.pl/product-category/koty/karmy-dla-kotow/ – jej zorganizowanie nie powinno być żadnym problemem. Pamiętaj jednak, że duża dostępność produktów nie zwalnia Cię z obowiązku uważnego czytania etykiet i obserwowania swojego pupila. Co więc powinno znaleźć się w kociej karmie, aby zwierzak prawidłowo się rozwijał? Koty potrzebują przede wszystkim podstawowych makroelementów: białka, tłuszczu i (choć w mniejszych ilościach niż ludzie) węglowodanów. Ważne są również mikroelementy, czyli witaminy i minerały, a także przeciwutleniacze, glukozaminy czy betakaroteny. Ogromną rolę w zdrowo zbilansowanej diecie odgrywa również optymalna ilość wody. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje, możesz zdecydować się na karmienie swojego podopiecznego karmą suchą, mokrą lub jedzeniem domowym. W przypadku zwierząt wychodzących czasami nie da się również uniknąć samodzielnego uzupełniania diety o drobne kręgowce i bezkręgowce przez kota. A jednak tam, gdzie to Ty decydujesz, warto podjąć racjonalną i najlepszą dla zwierzęcia decyzję.

Karma sucha

Na stronie: https://animalo.pl/product-category/koty/ znajdziesz szeroką ofertę kociej karmy, zarówno w suchych, jak i mokrych odmianach. Jakie są zalety suchej karmy? Przede wszystkim łatwość w przechowywaniu, duże bezpieczeństwo mikrobiologiczne i, co z nim związane, długa data przydatności do spożycia. To wszystko zachęca do kupowania i ułatwia życie z kotem. Czy jednak sucha karma jest wystarczająca? Tak jak wspomnieliśmy, warto pamiętać o uzupełnieniu diety kota w odpowiednią ilość wody. Jeżeli o to zadbasz, dostarczanie pozostałych składników odżywczych w postaci suchej karmy nie powinno stanowić problemu – jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, konieczne skonsultuj się z weterynarzem.

Karma mokra

Alternatywą dla karmienia pupila karmą suchą, jest stosowanie karmy mokrej. Zazwyczaj w jej skład wchodzą ryby, różnego rodzaju mięso oraz warzywa. Niestety, należy uważnie czytać etykiety, ponieważ niektórzy producenci zamieniają pełnowartościowe składniki na uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład podroby i odpady poubojowe. Jedzenie ich zazwyczaj nie jest zagrożeniem dla kota, ale może przekładać się na mniejszą wartość odżywczą posiłków i nie zapewniać zwierzętom wszystkich potrzebnych składników. Zazwyczaj jednak karma mokra i tak cechuje się większą zawartością mięsa niż karma sucha – a co za tym idzie, warto urozmaicać nią od czasu do czasu dietę pupila żywiącego się głównie „na sucho”.

Fot.: Piotr Musioł/unsplash.com

Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Magdalena Gawior
Polecane artykuły
Reklama

Kilka pomysłów na ścianę w salonie

Jak zatem można w ciekawy sposób udekorować ścianę w salonie?
Czytaj więcej
Reklama

Czemu służy odwadnianie wykopów?

Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić proces odwadniania.
Czytaj więcej
Reklama

Poduszka z gryki - zalety tego typu poduszki do spania

Każdy chce się porządnie wyspać i nabrać sił do wyzwań nowego dnia, lecz z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe. Jednym z powodów zaburzeń snu jest źle dobrany materac albo poduszka, na której śpimy, tradycyjnie wypełniona puchem lub materiałem syntetycznym, bardzo często niekorzystnie wpływająca między innymi na kręgosłup szyjny.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *