Reklama

Pietruszka – łatwe w uprawie warzywo do Twojego ogrodu

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pietruszka to warzywo, które zajmuje ważne miejsce w kuchni polskiej. Bez niej trudno wyobrazić sobie wiele popularnych dań. Pietruszka posiada ponadto właściwości lecznicze. W przypadku tego warzywa jadalna jest zarówno część nadziemna (nać), jak i część podziemna (korzeń). Co powinniśmy wiedzieć o sadzeniu nasion pietruszki?

Podstawowe informacje o pietruszce

Pietruszka to dwuletnia roślina uprawna wchodząca w skład rodziny selerowatych. Ta popularna roślina występuje na wszystkich kontynentach. Osoby sadzące nasiona pietruszki muszą zdawać sobie sprawę, że w pierwszym roku po posadzeniu wytwarzana jest rozeta liści i korzeń spichrzowy. W drugim roku natomiast pojawia się osiągająca do 90 centymetrów wysokości łodyga. Intensywnie zielone, jadalne liście pietruszki są podwójnie i potrójnie pierzaste. Roślina wytwarza zebrane w baldach złożony, drobne kwiaty w kolorze żółto-zielonym. Pietruszka posiada palowy, biały korzeń spichrzowy o wysokiej zawartości olejków eterycznych, zbitym i zwartym miąższu. Olejek eteryczny zawarty w pietruszce jest wykorzystywany w lecznictwie. Posiada on działanie antyseptyczne, przeciwskurczowe, jest pomocny w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Warto zdawać sobie sprawę, że pietruszka zawiera duże ilości wysoko przyswajalnej witaminy C i wapnia. Korzeń tej rośliny jest ważnym składnikiem włoszczyzny – znacząco poprawia smak potraw.

Sadzenie nasion pietruszki w polskim ogrodzie

Sadzenie nasion pietruszki w polskich ogrodach jest bardzo popularne (jest to roślina klimatu umiarkowanego). Roślina ta jest łatwa w uprawie, dlatego poleca się ją nawet osobom bez doświadczenia w ogrodnictwie.

Ważne jest, żeby zapewnić pietruszce odpowiednie dla prawidłowego wzrostu warunki. Stanowisko do uprawy tej rośliny musi być ciepłe i słoneczne. Idealna temperatura do wzrostu pietruszki waha się w przedziale od 16 do 18 stopni. Jednocześnie roślina ta wykazuje wysoką odporność na chwilowe spadki temperatur.

Nasiona pietruszki warto sadzić w podłożu piaszczysto-gliniastym, zasobnym w składniki pokarmowe, o lekko kwaśnym pH i wysokiej zawartości próchnicy. Unikajmy sadzenia tego warzywa w ciężkich i podmokłych glebach.

Najlepszy czas na wysiew nasion pietruszki to przełom marca i kwietnia. Pamiętajmy, że roślina ta będzie się rozrastać. Z tego względu dobrze jest pozostawić kilku-centymetrowe odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że pietruszka kiełkuje bardzo wolno. Możemy nieco przyspieszyć kiełkowanie mocząc nasiona pietruszki w wodzie na około 24 godziny przed posadzeniem. Innym sposobem na przyspieszenie wzrostu tej rośliny jest okrycie grządek agrowłókniną (sprawdzi się również folia perforowana).

Nasiona pietruszki powinno się wysiewać w drugim roku po oborniku. Roślina ta dobrze czuje się w towarzystwie marchewki, cebuli, rzodkiewki, a także pomidorów.

W sprzedaży dostępne są nasiona różnych odmian pietruszki, w tym również takie, które nadają się do siewu ozimego.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pietruszka?

Jako, że pietruszka kiełkuje wolno, dużym zagrożeniem są dla niej chwasty. Z tego względu każdy ogrodnik musi pamiętać i regularnym odchwaszczaniu. W uprawie pietruszki ważne jest prawidłowe nawadnianie. Roślina ta nie toleruje zarówno braku, jak i nadmiernej ilości wody. Jeżeli podłoże jest zbyt suche, korzenie pietruszki mogą być rozwidlone. Podmokłe podłoże przyczynia sę do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Pietruszkę należy nawozić kompostem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Czemu służy odwadnianie wykopów?

Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić proces odwadniania.
Czytaj więcej
Reklama

Poduszka z gryki - zalety tego typu poduszki do spania

Każdy chce się porządnie wyspać i nabrać sił do wyzwań nowego dnia, lecz z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe. Jednym z powodów zaburzeń snu jest źle dobrany materac albo poduszka, na której śpimy, tradycyjnie wypełniona puchem lub materiałem syntetycznym, bardzo często niekorzystnie wpływająca między innymi na kręgosłup szyjny.
Czytaj więcej
Reklama

Jak dbać o ogród?

Chcesz mieć zadbany ogród? Zobacz, jak to zrobić.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *