Reklama

Jak wybrać obrazy do sypialni?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sypialnia to miejsce relaksu. To tutaj odpoczywamy po ciężkim dniu i nabieramy sił na kolejny. Powinno temu odpowiadać nie tylko wyposażenie tego ważnego pomieszczenia, ale także jego dekoracje, w tym obrazy. Ich dobór ma swoje zasady i powinien być przemyślanym krokiem. Dobrze dobrane zdjęcia uzupełnią wtedy ogólny styl sypialni i będą wpływać korzystnie na Twój odpoczynek.

Wybierz motyw, który uspokaja

Generalnie przyjmuje się, że obrazy „dynamiczne”, czyli takie, które na przykład przedstawiają ruch, nie pasują zbyt dobrze do sypialni. Bardziej odpowiednie są tutaj motywy, które sprawiają, że czujesz się spokojny. Motywy, które nie pobudzają niepotrzebnie Twoich myśli, a wręcz przeciwnie pomagają się zrelaksować i ogólnie zrelaksować. Wybór konkretnego motywu jest więc sprawą czysto subiektywną. Dla jednych będą to geometryczne kształty, inni wolą ulubione kwiaty, a jeszcze inni sięgną np. po obrazy skąpanej w słońcu plaży. Zawsze ważne jest, aby wszystkie osoby regularnie korzystające z sypialni były zgodne co do motywu, ponieważ może się zdarzyć, że to, co relaksujące dla jednej osoby, może mieć dokładnie odwrotny wpływ na drugą.

Fot.: https://galeriawchmurach.pl/grafika-duza-ptaki

Następnie należy dopasować kolorystykę obrazów do reszty wyposażenia sypialni. Aby zachować ogólną harmonię, nie zaleca się używania kontrastujących kolorów. Oczywiście, jeśli Twoja sypialnia jest urządzona w bardziej intensywnych odcieniach, nie musisz się bać trochę poeksperymentować w tym zakresie. Ogólne wytyczne tutaj mówią ponadto, że lepiej wybierać cieplejsze odcienie, a unikać tych zimnych.

Ile obrazów to tak akurat?

Podobne zasady co w przypadku motywów obowiązują również w przypadku liczby obrazów. Ponownie, ważne jest, abyś czuł się komfortowo w pomieszczeniu. Ściana przytłoczona mnóstwem małych ramek do zdjęć nie zawsze jest dobrym wyborem, ponieważ może stworzyć chaotyczne wrażenie. Ale od Ciebie zależy, czy wybierzesz jeden większy obraz, czy też kilka mniejszych. W takim przypadku warto wybrać element ujednolicający – czy to podobny motyw, kolorystykę, czy może identyczne ramy. 

Co o obrazach mówi feng shui?

Tradycyjne chińskie nauczanie feng shui odgrywa swoją rolę nawet w nowoczesnych domach. Od tysięcy lat te zasady doradzają nam m.in. w harmonijnej aranżacji mebli i dodatków w naszych domach. Jeśli chodzi o obrazy, feng shui każe nam wprowadzać do naszego domu – a zwłaszcza do sypialni – tylko takie prace, które budzą w nas pozytywne emocje i mają dla nas głębsze znaczenie.

W sypialniach feng shui popularne są obrazy w delikatnych kolorach lub w odcieniach zieleni, co sprzyja wyciszeniu i harmonii. Często pojawia się również symbolika pary i różne motywy romantyczne symbolizujące związek z partnerem. Inne motywy, o których warto wspomnieć to mandale, motywy zen z okrągłymi kamieniami i kwiatami lub drzewami jako symbolami życia.

Fot.: https://www.dekoria.pl/obraz-peony-sunset-ii-40x50cm,p40188,0,41529.html

Do sypialni natomiast nie pasują obrazy niezrozumiałe, przygnębiające lub w inny sposób negatywne – przykładowo kiedyś tak popularne portrety dawno zmarłych przodków. Podstawą feng shui jest porządek, więc nawet kolaż w jasnych kolorach, pokrywający całą ścianę, nie będzie najlepszym wyborem. Generalnie zaleca się nie przesadzać nawet z motywem wody, która mogłaby „ugasić namiętność”.Jeśli zdecydujesz się powiesić obraz bezpośrednio nad łóżkiem, wybierz cienką ramkę. Chociaż masywniejsze ramy również mogą wyglądać bardzo dobrze, według feng shui nic ciężkiego nie powinno wisieć nad łóżkiem. W skrócie można powiedzieć, że ważne jest, aby przestrzeń „oddychała”.

Zdjęcie główne: Mitchell Luo/unsplash.com

Polecane artykuły
Reklama

Kilka pomysłów na ścianę w salonie

Jak zatem można w ciekawy sposób udekorować ścianę w salonie?
Czytaj więcej
Reklama

Zasady karmienia kota

Czy wiesz już wszystko o diecie swojego kota i karmie, którą kupujesz? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, czytając etykiety. Zapewnij swojemu podopiecznemu najlepsze warunki rozwoju.
Czytaj więcej
Reklama

Czemu służy odwadnianie wykopów?

Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić proces odwadniania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *