Reklama

Jak wybrać deskę snowboardową?

W górach pojawił się już pierwszy śnieg, temperatury za oknem są coraz niższe, a to może oznaczać tylko jedno – sezon już za pasem! Chociaż na sporty zimowe jeszcze nie pora, najwyższy czas zacząć przygotowania na tegoroczny wyjazd na narty i snowboard. Jeśli masz przed sobą pierwszy w życiu sezon lub masz zamiar przesiąść się w tym roku z nart na deskę, zastanawiasz się pewnie, jaki sprzęt wybrać. Spieszymy z pomocą!  

Dobierz deskę do siebie  

Nie chodzi tu wcale o grafikę, która najlepiej oddaje to, co chcesz sobą wyrażać, a o dobranie parametrów deski do swoich. Najważniejszym aspektem podczas kupowania deski jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do potrzeb i wymagań jej użytkownika. Weź pod uwagę swój wzrost, wagę i rozmiar buta, ponieważ są to wymiary, które będą miały wpływ na to, jak długi, szeroki i wyprofilowany będzie musiał być Twój snowboard. Standardy te różnią się nieco dla kobiet i mężczyzn, ponieważ zazwyczaj panowie są wyżsi i ciężsi, dlatego warto rozgraniczyć parametry deski również ze względu na płeć użytkownika.  

Weź pod uwagę swój stopień zaawansowania i styl jazdy  

Jak przy każdej dyscyplinie sportowej, również w jeździe na snowboardzie stopień zaawansowania wyznacza rodzaj sprzętu, jakiego potrzebujesz. Na swoją pierwszą deskę warto wybrać model prosty i klasyczny, przyjazny początkującym. Zbyt duże zakrzywienie snowboardu lub zbyt płytki profil mogą być przydatne przy bardziej brawurowej jeździe czy wykonywaniu trików, ale na początku będą utrudniać Ci naukę i jazdę.  

Najbardziej polecanym typem deski dla początkujących jest rocker. Dzięki stopniowi wyprofilowania nie tylko wybacza on wiele błędów, lecz także ułatwia pokonywanie przeszkód i zakrętów na trasie. 

Osoby, które dobrze czują się na nartach, ale chcą spróbować swoich sił także na desce, na pewno ucieszą się z wiadomości, że na rynku dostępne są także snowboardy typu splitboard. Te deski można rozmontować na dwie części tak, aby móc jeździć na nich zarówno jak na nartach, jak i na desce snowboardowej. To rozwiązanie to bezpieczny wybór, ponieważ nawet jeśli snowboard nie okaże się Twoim konikiem, deska nadal przyda się w swojej zmodyfikowanej formie, a zakup nie będzie niewypałem!   

Wybierz rodzaj ślizgu   

W zależności od tego, czy jesteś miłośnikiem intensywnych wrażeń i adrenaliny, czy raczej spokojnej rekreacji, wybierz deskę z odpowiednim ślizgiem. Istnieją trzy podstawowe rodzaje ślizgu w deskach snowboardowych – tłoczony (najwolniejszy), spiekany oraz electra (najszybszy). Każdy z nich umożliwia nieco inny styl i rodzaj jazdy, a do tego wymaga nieco innej pielęgnacji. Ślizg spiekany jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na rozwijanie całkiem sporych prędkości, a przy tym jest najtrwalszy. Wymaga regularnego, choć nie za częstego smarowania (co kilka użyć), podczas gdy ślizg typu electra trzeba smarować praktycznie przed każdą jazdą.   

Zdjęcie: Alessandro Maculotti/unsplash.com

materiał partnera

Nie tylko lubi pisać o ogrodzie i domu, ale także się nim zajmować. Często podejmuje się rozmaitych zmian we własnym mieszkaniu, łącząc różne style. Kiedy tylko może, wyjeżdża na Mazury, by cieszyć się bliskością przyrody.
Aleksandra Nowak
Polecane artykuły
Reklama

Jakie zabawki kupić dla małego chrześniaka?

Szukasz odpowiednich zabawek dla swojego chrześniaka? Zobacz, jakie wybrać.
Czytaj więcej
Reklama

Jak wybrać obrazy do sypialni?

Sypialnia to miejsce relaksu. To tutaj odpoczywamy po ciężkim dniu i nabieramy sił na kolejny. Powinno temu odpowiadać nie tylko wyposażenie tego ważnego pomieszczenia, ale także jego dekoracje, w tym obrazy.
Czytaj więcej
Reklama

Dlaczego smartfon Samsung Galaxy XCover 5 to jedno z lepszych urządzeń na rynku?

Smartfony firmy Samsung od lat cieszą się uznaniem wśród użytkowników. Model Galaxy XCover 5 to sprzęt przeznaczony zwłaszcza dla osób aktywnych.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *