Polecamy
Wynajmowanie mieszkania od właściciela – poradnik krok po kroku
Organizacja

Wynajmowanie mieszkania od właściciela – poradnik krok po kroku

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajem mieszkania to duży krok w stronę dorosłości. Podejmując tę decyzję, w pierwszej kolejności należy zdefiniować własne potrzeby i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakie mieszkanie chcemy wynajmować? W jakiej okolicy? Chcemy mieć blisko do pracy i na uczelnię? Są to niezwykle ważne kwestie. Jeśli już odpowiesz sobie na te pytania, możesz rozpocząć poszukiwanie idealnego lokum. 

Określ własne potrzeby 

Jest to niezwykle ważne, ponieważ wynajem mieszkania jest umową długoterminową. Rzadko udaje się wymieniać lokum co miesiąc na inne, dlatego ta kwestia jest niezwykle ważna.

  1. Samodzielny wynajem lub z innymi osobami

W większych miastach ciężko o samodzielne wynajmowanie mieszkania jednak nie jest to zadanie nie do wykonania. Na studiach zdecydowana większość osób nie ma problemu ze wspólnym wynajmowaniem mieszkania. Gorzej jest już po studiach, gdzie potrzeba prywatności jest większa. Mieszkanie ze współlokatorami wymaga podziału obowiązków, części wspólne użytkowane są przez kilka osób, do tego każdy ze współlokatorów ma inny charakter. Mieszkanie w pojedynkę zaś może spowodować, że będziemy czuć się samotni. W mieszkaniu zamieszkiwanym przez kilka osób poleca się wybrać jednoosobowy pokój, który jest nieprzechodni. Daje to dużo większy komfort i poczucie prywatności.  

  1. Lokalizacja nieruchomości

Kolejny ważny punkt odnoszący się do indywidualnych potrzeb. Jeśli na co dzień poruszamy się samochodem, to mieszkanie powinno znajdować się w niedalekiej odległości od głównych ulic. Jeśli jednak korzystamy z komunikacji miejskiej, należy pamiętać o blisko usytuowanych przystankach i odpowiedniej ilości linii autobusowych i tramwajowych. Nie mając samochodu, dobrze wybierać miejsca, z których na uczelnie lub do pracy możemy dojść na piechotę. Znacznie ułatwia to życie w dużym mieście i pozwala zaoszczędzić czas na dojazdy. Należy również zwrócić uwagę na odległość sklepów spożywczych i centrów handlowych od naszego mieszkania.

  1. Typ budownictwa 

Jest to kwestia o tyle ważna, że wpływa na późniejszą wysokość rachunków. Wybierając mieszkanie w bloku, można być niemalże w 100% pewnym, że ogrzewanie i woda zostaną wliczone do czynszu administracyjnego. Inaczej sprawa ma się z prądem elektrycznym, ponieważ zazwyczaj jest on opłacany osobno. Co więcej, wybierając blok, należy zorientować się, na którym piętrze znajduje się mieszkanie oraz czy ma windę. Gdy decydujemy się na kamienicę, to niezwykle ważną kwestią jest ogrzewania. Najczęściej jest tam zamontowany piecyk gazowy lub elektryczny. Należy pamiętać, że wówczas wysokość opłat za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym wzrasta. Mieszkania na nowych osiedlach są kuszące, jednak są one nieumeblowane, a przeprowadzane remonty doprowadzają do szału. Trzeba też się liczyć z tym, że wynajem takich mieszkań jest dużo droższy. 

Wynajem mieszkania – poszukiwanie ofert

Mieszkania do wynajęcia należy szukać na stronach internetowych. Jest tam najwięcej  ofert. Jeśli szukamy mieszkania do wynajęcia od właściciela, należy zwrócić uwagę na to w ogłoszeniu. Zazwyczaj jasno jest w nich napisane, że są to ogłoszenia prywatne. Po przefiltrowaniu wyników i wyborze odpowiedniej ceny oraz lokalizacji, czym powinniśmy się dalej kierować? Na pewno zdjęciami – im więcej fotografii, tym możemy być pewniejsi wybranego mieszkania. Opis pod wybranym mieszaniem powinien być rozbudowany i zawierać wszystkie niezbędne informacje. Mowa tutaj nie tylko o wyposażeniu lokum, ale także o okolicy i odległości od przystanków. Właściciel powinien w tekście zawrzeć średnią wysokość miesięcznych rachunków. Należy pamiętać o weryfikacji tych informacji przez telefon. Szykując się do oglądania mieszkań, najlepiej wybrać kilkanaście ofert. Piękne zdjęcia nie znaczą, że mieszkanie w rzeczywistości będzie idealne. 

Rozmowa telefoniczna z właścicielem – o co zapytać? 

Przed pierwszą rozmową należy spisać listę pytań, które chcemy zadać właścicielowi mieszkania. Na pierwszym miejscu powinno się pojawić pytanie o całkowitą kwotę wynajmu, ponieważ często w ofercie nie ma podanych kosztów dodatkowych. Trzeba dokładnie dowiedzieć się, ile wynoszą uśrednione opłaty za wynajem, czynsz i media. Następnie należy potwierdzić wszystkie informacje zawarte w ogłoszeniu.

Polecamy zapytać również o okolicę, lokalizację i inne ważne dla nas kwestie. Na koniec obligatoryjnie należy umówić się na oglądanie mieszkania. Nie można podpisać umowy w ciemno – podczas spotkania wiele niedogodności może wyjść na jaw. Jeśli w rozmowie telefonicznej ktoś zaproponuje wstępne uiszczenie opłaty za oglądanie mieszkania – nie wolno się zgadzać. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy i jawne oszustwo. 

Oglądanie mieszkań – na co zwracać uwagę? 

W lokum, które chcemy wynająć, zwracamy uwagę na każdy kąt. Warto zajrzeć do każdej szafki i pokoju. Zwrócić uwagę, czy na ścianach nie ma pleśnie, czy z kranu nie cieknie woda oraz, czy zapewniony jest ciągły dostęp wody ciepłej i zimnej. Podczas takiej wizyty można sprawdzić wszystko, oczywiście w granicach rozsądku. Warto upewnić się, że lodówka, mikrofalówka, czy piekarnik działają, a szafy i szafki są posprzątane wewnątrz. Warto zadawać wiele pytań osobie wynajmującej mieszkanie. Należy pamiętać, że umowa ma chronić obydwie strony, więc jeśli dojdzie do podpisania dokumentu, warto negocjować jej warunki, szczególnie gdy coś się nam w mieszkaniu nie spodobało. 

Negocjacje ceny i podpisanie umowy

Jeśli jesteśmy zdecydowani na wynajęcie mieszkania, możemy poprosić o umowę i spokojnie ją przeczytać. Poleca się również negocjować cenę wynajmu. W trakcie negocjowania ceny można powołać się na niedogodności wynikające z budowy mieszkania, np. brak balkonu, przechodni pokój lub brak windy. Warto wcześniej zapoznać się z Ustawą o ochronie praw lokatorów. Przy podpisywaniu umowy muszą być sporządzone dwie identyczne kopie –  po jednej dla każdej ze stron. Podczas tej czynności powinniśmy podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, zapłacić ustaloną kaucję i dostać klucze do mieszkania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?
Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?
Z wypożyczalni sprzętu budowlanego korzysta coraz więcej ludzi. To popularne rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych, ale też dla prywatnych inwestorów chcących wykonać prace remontowe bądź budowlane.
Jak energooszczędne pompy ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojego domu?
Jak energooszczędne pompy ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojego domu?
Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania w postaci pomp ciepła mogą pomóc Ci zaoszczędzić na kosztach utrzymania domu. Optymalizacja energii nigdy nie była prostsza.
Jak ożywić wnętrze z nowoczesnym stolikiem kawowym? Inspiracje i porady
Jak ożywić wnętrze z nowoczesnym stolikiem kawowym? Inspiracje i porady
Przekonaj się, jak jeden dystyngowany element może odmienić całe pomieszczenie i nadać mu unikatowego wymiaru!
Ostatnie wpisy