Organizacja

Urlop a umowa-zlecenie – czy można wziąć wolne?

NORTHFOLK/unsplash.com

Pracujesz na umowie-zleceniu i zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój urlop? Ile dni wypoczynkowych Ci przysługuje, czy można je wykorzystać w dowolnej chwili? Warto to wcześniej wiedzieć.

Powszechnie wiadomo, że większość z nas chciałaby mieć umowę o pracę. To z pewnością najbardziej pożądana forma zatrudnienia. Dlaczego? Otóż zapewnia wiele profitów, a głównie opłacanie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Poza tym taka umowa daje nam prawo do urlopu wypoczynkowego, który jest naliczany adekwatnie do przepracowanego czasu. Oprócz umowy o pracę są też jeszcze inne popularne formy zatrudnienia, a mianowicie umowa o dzieło i umowa-zlecenie. Skupmy się na tej ostatniej. Jakich przywilejów zawartych w kodeksie pracy jest pozbawiona?

Umowa umowie nierówna

Umowa-zlecenie jest jedną z form umowy cywilnoprawnej. Warto jednak wiedzieć, że nie znajdziemy jednak o niej informacji w Kodeksie pracy. Dlaczego? Otóż formalne kwestie, które dotyczą tej umowy i wszystkiego, co z nią związane, ustawodawca uregulował w Kodeksie cywilnym. Co w praktyce oznacza to dla osób, które są zatrudnione na takiej umowie? Zleceniobiorcy nie znajdują się pod całkowitym wymiarem ochrony w przeciwieństwie do pracowników świadczących pracę w oparciu o umowę o pracę. Pojawia się więc wiele pytań odnośnie do kwestii dotyczących zatrudnienia na umowie-zleceniu. Chociażby takie czy okres zatrudnienia na takim rodzaju umowy wlicza się do stażu pracy, kiedy i czy w ogóle można korzystać na niej z usług państwowej służby zdrowia oraz jak wyglądają kwestie z braniem dni wolnych.

Urlop na umowie-zleceniu. Kiedy nam przysługuje i w jakim wymiarze?

Zleceniobiorca musi mieć świadomość tego, że zawierając umowę-zlecenie, zobowiązuje się do wykonywania określonych w niej czynności na rzecz swojego zleceniodawcy. Jednak nie obowiązują go zasady zatrudnienia takie jak w umowie o pracę. Nie wlicza się w umowę-zlecenie chociażby stały wymiar czasu pracy ani konkretne/określone miejsce jej wykonywania. Ten rodzaj umowy cywilnoprawnej daje większą swobodę pracy, ale i pozbawia niektórych profitów, które mamy, pracując na umowę o pracę. Umowa-zlecenie jest zawierana w formie pisemnej i określa się w niej między innymi takie rzeczy jak: wyznaczenie terminu jej wykonania, opis wykonywanych czynności oraz wskazanie wysokości wynagrodzenia i sposobu jego zapłaty. Wiele wątpliwości budzi jednak kwestia urlopu. Czy właściwie osoba pracująca na takiej umowie ma do niego prawo?

Zleceniodawca nie musi udzielić urlopu wypoczynkowego na takich zasadach, jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę. Więc jakie uprawnienia przysługują osobie wykonującej zlecenie? Takie, jakie wynikają z treści zawartej umowy. Więc jeśli zawieramy umowę-zlecenie, to w naszym interesie jest postarać się o to, aby zapisy dotyczące wynagrodzenia czy wymiaru udzielonego urlopu nas satysfakcjonowały. Jeśli w naszej umowie pojawi się konkretny punkt odnoszący się do określenia czasu przerwy w wykonywaniu zlecenia, to urlop będzie nam przysługiwał. Bardzo często zleceniobiorca nie wie jednak, że sam musi o taki zapis zadbać, w innym przypadku może nie mieć płatnego urlopu wcale.

Samo pojęcie urlopu jest zawarte w Kodeksie pracy i odnosi się tylko do umowy o pracę. A skoro umowa-zlecenie jest formą cywilnoprawną, to w tym przypadku w jej treści można zawrzeć informację o odpłatnej przerwie wypoczynkowej od zlecenia, która będzie przysługiwała osobie zatrudnionej. Warto też na umowie dodać adnotację, że urlop wypoczynkowy nie będzie miał wpływu na obniżenie całości wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy-zlecenia. Pamiętajmy, że tylko odpowiedni zapis gwarantuje nam prawo do wzięcia urlopu bez żadnych przykrych konsekwencji w przyszłości.

Na pewno zaletą umowy-zlecenia jest możliwość dość swobodnego układania sobie czasu pracy, a często też i miejsca (wiele osób na zleceniach pracuje w domach). To kiedy dane czynności zostaną wykonane, zależy od zleceniobiorcy, oczywiście musi to nastąpić do wyznaczonego terminu. O ile wszystkie punkty zapisane w umowie są realizowane, w tym zapis o urlopie wypoczynkowym, to relacje między zleceniodawcą a zleceniobiorcą powinny być zachowane w jak najlepszym tonie.

Zdjęcie główne: NORTHFOLK/unsplash.com

Polecane artykuły
Organizacja

Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?

Urządzenie kawalerki nie jest łatwym zadaniem. Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca trudno jest wszystko pomieścić. Dlatego często osoby, które mieszkają w takich przestrzeniach zastanawiają się, czy jest sens inwestować w zmywarkę?
Czytaj więcej
Organizacja

Jak przeprowadzić się za granicę?

Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed przeprowadzką za granicę naszego państwa.
Czytaj więcej
Organizacja

Szkło do alkoholu - jakie przyda się w domu?

Robisz zakupy do nowego domu czy mieszkania i zastanawiasz się, jakie szkło warto mieć? To bardzo dobrze, bo odpowiednio dobrane kieliszki pomagają w eksponowaniu alkoholu i sprawiają, że trunek smakuje lepiej! Sprawdź, co warto kupić. Szkło do alkoholu – warto dobrać właściwe! Nie jest tak, że alkohol smakuje tak samo w każdym szkle. Dobrze dobrane naczynie wspaniale uwydatnia walory, podbijając smak i aromat trunku. Nie sposób także nie zauważyć, że odpowiednio dobrane szkło prezentuje się na stole bardzo elegancko i najlepiej eksponuje proponowane przez nas napoje alkoholowe. Dlatego warto przyłożyć się do wyboru – goście na pewno będą zadowoleni. Jak jednak się w tym nie pogubić? Sprawdź, jakie szkło pasuje do konkretnego alkoholu. Kieliszki do wódki Chociaż nie każdy ma w domu na przykład szklanki przeznaczone do serwowania whisky, w większośc domów znajdziemy kieliszki do wódki. Powinny być one przezroczyste, a co do kształtu – tu panuje dowolność. Popularne sa kieliszki z grubym dnem, ale producenci szkła proponują także chociażby kieliszki do wódki na nóżce, które, trzeba przyznać, prezentują się bardzo stylowo i elegancko. Przyjęło się, że są one odpowiednie do serwowania wysokogatunkowej wódki.  Jeżeli już przy kieliszkach jesteśmy, to wielbiciele likierów i nalewek powinni zaopatrzyć się w kieliszki na wysokiej nóżce. Na pewno kojarzysz także większe, okrągłe kieliszki do brandy i koniaku. Kieliszki do wina To kolejny rodzaj kieliszków, które w domu ma większość osób – mowa oczywiście o szkle do serwowania wina. Jeżeli cenisz sobie ten trunek, na pewno musisz się w nie zaopatrzyć. Wino czerwone podajemy w pękatych kieliszkach w kształcie tulipana. Z kolei wino białe serwujemy w nieco mniejszych kieliszkach, które mają wąską i smukłą czaszę. Z kolei miłośnicy wina różowego piją je w kieliszku o znacznie węższej i krótszej czaszy. Zupełnie inaczej prezentują się te do szampana – pijemy z wysokich i smukłych kieliszków o prostych ściankach i niewielkiej pojemności. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Sebastian (@zdegustowany) Szklanki do piwa Piwo także jest trunkiem, który lepiej smakuje w szkle niż pite bezpośrednio z puszki czy butelki. Służą do tego konkretne szklanki do piwa. Mamy tu do wyboru znacznie więcej niż klasyczne kufle....
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *