Organizacja

Kredyt dla singla – co musisz wiedzieć?

Marzą Ci się swoje własne cztery kąty? Będąc singlem także możesz postarać się o zakup mieszkania. Jak wygląda sytuacja z kredytem dla singla? 

Jako osoba samotna myślisz, że nie masz szans na swoje własne “M”? Nic bardziej mylnego. Obecnie rynek mieszkaniowy jest tak ogromny, że nietrudno o wybór odpowiedniego metrażu i zakup mieszkania dla singla. Najważniejszym czynnikiem, mogącym zahamować ten proces, są Twoje finanse i szanse na uzyskanie kredytu. Co musisz wiedzieć na temat kredytu dla singla?

Twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona

Kupienie mieszkania przez osobę samotną musi zostać dokładnie przeanalizowane. Składa się na to wiele rzeczy jak: metraż i lokalizacja interesującego nas mieszkania, wkład własny oraz nasz dochód.

Warto wiedzieć, że osoba będąca singlem stanowi większe ryzyko dla banku, gdyż tracąc pracę lub mając problemy zdrowotne może nie wywiązać się ze spłaty kredytu hipotecznego. W przypadku pary lub małżeństwa sprawa jest łatwiejsza. Nawet jeżeli jedno z nich straci pracę, to ta druga osoba będzie mogła regulować ratę kredytu.

Singiel dodatkowo będzie też musiał pokryć obowiązkowe ubezpieczenie na życie, pokrywające pozostałą do spłaty kwotę kredytu. Jednak nie oznacza to, że jedna osoba nie uzyska kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Wszystko zależy od indywidualnej zdolności kredytowej i miesięcznego dochodu. 

Dzięki mocnej pozycji finansowej, nawet w wyniku pojawienia się jakichś negatywnych aspektów można dostać kredyt. Najlepiej jak zaczniesz przygotowywać się do oceny wcześniej. Odpowiednie poinformowanie się przed złożeniem wniosku sprawi, że będziesz czuł się pewniej i być może ułatwi Ci to otrzymanie pieniędzy na zakup wymarzonych czterech kątów.

Jak się przygotować do ubiegania się o kredyt?

Jak już wcześniej wspominaliśmy w ubieganiu się o kredyt hipoteczny chodzi o osiągany dochód. To, ile wynosi Twoje wynagrodzenie, jest kluczowym elementem dla banku. 

Nie mniej znacząca jest forma zatrudnienia. W najlepszej sytuacji są chyba osoby zatrudnione na umowę o pracę z zaznaczeniem na czas nieokreślony.Single prowadzący własną firmę czy pracujący na umowę cywilnoprawną nie są skreśleni z listy starających się o wsparcie banku przy zakupie mieszkania. Ogromnym plusem okaże się posiadanie dodatkowych oszczędności czy majątku.

Bank na pewno sprawdzi przyszłego kredytobiorcę w bazie BIK, która odpowiada za dostarczanie informacji o zobowiązaniach kredytowych klientów banków. Upewnij się, że nie istniejesz w nich jako negatywny klient. Kolejną radą jest pozbycie się niepotrzebnych kart debetowych i kredytowych.

Wspomnieliśmy już o ubezpieczeniu na życie. Banki także muszą się zabezpieczyć, więc polisa na życie jest wręcz obowiązkowa i stanowi środek zabezpieczający przed nagłą śmiercią kredytobiorcy. Jej wysokość zależy od wysokości kredytu. Składki, którymi singiel także może być obarczony, to: obowiązkowe ubezpieczenie lokalu, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie od utraty pracy. 

Większość singli będzie miała do wyboru tylko kredyt ze spłatą na okres 25–30 lat. Oczywiście raty zawsze można starać się spłacić szybciej w nadpłatach.

Zdjęcie główne: Scott Graham/unspalsh.com

Polecane artykuły
Organizacja

Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?

Urządzenie kawalerki nie jest łatwym zadaniem. Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca trudno jest wszystko pomieścić. Dlatego często osoby, które mieszkają w takich przestrzeniach zastanawiają się, czy jest sens inwestować w zmywarkę?
Czytaj więcej
Organizacja

Jak przeprowadzić się za granicę?

Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed przeprowadzką za granicę naszego państwa.
Czytaj więcej
Organizacja

Szkło do alkoholu - jakie przyda się w domu?

Robisz zakupy do nowego domu czy mieszkania i zastanawiasz się, jakie szkło warto mieć? To bardzo dobrze, bo odpowiednio dobrane kieliszki pomagają w eksponowaniu alkoholu i sprawiają, że trunek smakuje lepiej! Sprawdź, co warto kupić. Szkło do alkoholu – warto dobrać właściwe! Nie jest tak, że alkohol smakuje tak samo w każdym szkle. Dobrze dobrane naczynie wspaniale uwydatnia walory, podbijając smak i aromat trunku. Nie sposób także nie zauważyć, że odpowiednio dobrane szkło prezentuje się na stole bardzo elegancko i najlepiej eksponuje proponowane przez nas napoje alkoholowe. Dlatego warto przyłożyć się do wyboru – goście na pewno będą zadowoleni. Jak jednak się w tym nie pogubić? Sprawdź, jakie szkło pasuje do konkretnego alkoholu. Kieliszki do wódki Chociaż nie każdy ma w domu na przykład szklanki przeznaczone do serwowania whisky, w większośc domów znajdziemy kieliszki do wódki. Powinny być one przezroczyste, a co do kształtu – tu panuje dowolność. Popularne sa kieliszki z grubym dnem, ale producenci szkła proponują także chociażby kieliszki do wódki na nóżce, które, trzeba przyznać, prezentują się bardzo stylowo i elegancko. Przyjęło się, że są one odpowiednie do serwowania wysokogatunkowej wódki.  Jeżeli już przy kieliszkach jesteśmy, to wielbiciele likierów i nalewek powinni zaopatrzyć się w kieliszki na wysokiej nóżce. Na pewno kojarzysz także większe, okrągłe kieliszki do brandy i koniaku. Kieliszki do wina To kolejny rodzaj kieliszków, które w domu ma większość osób – mowa oczywiście o szkle do serwowania wina. Jeżeli cenisz sobie ten trunek, na pewno musisz się w nie zaopatrzyć. Wino czerwone podajemy w pękatych kieliszkach w kształcie tulipana. Z kolei wino białe serwujemy w nieco mniejszych kieliszkach, które mają wąską i smukłą czaszę. Z kolei miłośnicy wina różowego piją je w kieliszku o znacznie węższej i krótszej czaszy. Zupełnie inaczej prezentują się te do szampana – pijemy z wysokich i smukłych kieliszków o prostych ściankach i niewielkiej pojemności. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Sebastian (@zdegustowany) Szklanki do piwa Piwo także jest trunkiem, który lepiej smakuje w szkle niż pite bezpośrednio z puszki czy butelki. Służą do tego konkretne szklanki do piwa. Mamy tu do wyboru znacznie więcej niż klasyczne kufle....
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *