Organizacja

Jakich składników unikać w kosmetykach?

Jakich składników unikać w kosmetykach?
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Niektóre z powszechnie stosowanych substancji w kosmetykach mogą szkodzić naszej skórze. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się ze składem danego preparatu. Zobacz, jakich składników w kosmetykach lepiej unikać.

Pełen skład kosmetyku powinien zawsze znajdować się na etykiecie jego opakowania. Kolejność wymienionych substancji nie jest przypadkowa – lista rozpoczyna się od tych, których w danym preparacie jest najwięcej, a kończy na tych składnikach, których zastosowano najmniej. Oto kilka składników, których lepiej unikać, zwłaszcza jeżeli występują w dużych ilościach.

Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

1. SLS i SLES

Czyli Sodium Lauryl Sulfate (laurylosiarczan sodu) i Sodium Laureth Sulfate (etoksylowany laurylosiarczan sodu) – to substancje syntetyczne, które sprawiają, że kosmetyk dobrze się pieni. Niestety usuwają ochronną warstwę lipidową naskórka. W konsekwencji, długi kontakt skóry z tym składnikiem może skutkować podrażnieniami, przesuszeniem, a nawet reakcjami alergicznymi. 

2. PEG i PPG

Glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe – to sztuczne związki wytwarzane w labolatoriach. Sprawiają, że kosmetyk uzyskuje wymaganą konsystencję. Ich negatywny wpływ na skórę? – Substancje te osłabiają naturalną barierę ochronną naszej skóry i mogą uszkadzać strukturę komórek skóry.

3. Formaldehyd 

Na etykietach może również występować pod nazwami: Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene. Działa drażniąco, a przy kontakcie ze skórą wywoływać uczulenie, wysypki i stany zapalne. Podejrzewa się, że może mieć działanie rakotwórcze.

4. Parabeny

To konserwanty dodawane w celu przedłużenia okres ważności kosmetyku. Składniki te mają działanie alergenne, a częste stosowanie kosmetyków zawierających parabeny może doprowadzić do nadwrażliwości skóry na czynniki zewnętrzne.

5. Aluminium

Składnik stosowany przede wszystkim w dezodorantach i antyperspirantach. Oprócz tego, że zatyka pory skóry, to może również odkładać się w tkankach i podrażniać układ immunologiczny.

Pasjonatka dobrych książek. Pracuje jako redaktorka i dziennikarka. Prywatnie z przyjemnością dba o domową przestrzeń, uprawia rośliny - od kolendry, po orchidee, a także próbuje grać na pianinie.
Aleksandra Tabak
Polecane artykuły
Organizacja

Czym palić w piecu?

Surowiec opałowy to przede wszystkim drewno oraz węgiel. Sprawdź, czym warto zatem palić w piecu!
Czytaj więcej
Organizacja

Jak i czym palić w kominku?

Zastanawiasz się, jakiego paliwa używać do kominka? Czy drewno to jedyne słuszne rozwiązanie? My już wiemy! Sprawdź i Ty!
Czytaj więcej
Organizacja

Zadbaj o swoje zdrowie finansowe! Dzięki temu unikniesz stresu

Inflacja szaleje, a ceny w sklepach wciąż rosną. Jak dbać o swoje zdrowie finansowe w mniej pewnych czasach? Podpowiadamy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *