Organizacja

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
Designed by Freepik

Chcesz mieć więcej pieniędzy na swoim koncie? Pragniesz wyjechać na wakacje, a może masz inne marzenia? Wydaje Ci się, że oszczędzanie jest trudne i skomplikowane? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, że odkładanie pieniędzy może stać się dla Ciebie prostym rytuałem, do którego przyzwyczaisz się tak bardzo, że nie zorientujesz się kiedy na Twoim koncie zgromadzi się naprawdę spora suma. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby tego dokonać.

Znajdź sobie cel, na który chcesz oszczędzać

Wiele osób ma problem z oszczędzaniem. Rozpoczęcie odkładania pieniędzy na konto oszczędnościowe nie jest trudne, jednak wytrwanie w postanowieniu niestety już tak. Przyczyn tego może być wiele, jednak jedną z najczęstszych jest po prostu brak celu. Jeśli chcesz oszczędzać po prostu, by mieć więcej pieniędzy, to niestety trudniej będzie Ci się zmotywować do tego, by regularnie odkładać określoną kwotę. To właśnie dlatego znalezienie swojego konkretnego celu jest tak ważne. Na początku możesz zdecydować się na coś małego. To może być wymarzona seria książek lub wyjazd do SPA. Potem możesz zacząć sobie stawiać coraz większe cele, takie jak nowy samochód lub wyjazd na tygodniowe wakacje za granicę.

Stawiaj małe kroki

Rzucanie się na głęboką wodę już na samym początku przygody z oszczędzaniem może sprawić, że stracisz chęci i poczujesz, że dla Ciebie to jest za trudne. Tak więc nie zaczynaj od kosmicznej kwoty, która nie jest dla Ciebie do osiągnięcia w pół roku lub rok. Jeśli chcesz mieć motywację do tego, by odkładać pieniądze, to koniecznie wyznać sobie cel, na który Cię stać i możesz go osiągnąć w kilka miesięcy. Z czasem możesz przejść do czegoś większego, aż uzbierasz kwotę na wesele lub na wymarzoną wyprawę dookoła świata.

Wybierz kwotę, którą odkładasz

Nie rzucaj przypadkowej kwoty. Dobrze się zastanów nad tym, ile chcesz odkładać i ile chcesz oszczędzić w określonym czasie. Wszystko zależy od tego, ile zarabiasz, a także jak dużo z Twojego wynagrodzenia idzie na opłaty życia codziennego. Oszacuj, ile jesteś w stanie odkładać miesięcznie, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniu. Na początku może Ci się wydawać, że odkładanie takiej kwoty jest niemożliwe, ponieważ dotychczas nie udawało Ci się nic zaoszczędzić. Jednak mając w głowie swój cel, przestaniesz wydawać pieniądze na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Zaczniesz zwracać większą uwagę na to, co wkładasz do swojego koszyka i ile to kosztuje. Zanim kupisz kolejny gadżet do samochodu lub kolejne drogie kosmetyki, zastanowisz się, czy naprawdę jest Ci to potrzebne. 

Zdecyduj, jak często odkładasz kwotę

Warto określić, jak często chcesz odkładać pieniądze i jaką kwotę chcesz wpłacać na konto oszczędnościowe. Są trzy możliwości, które sprawdzają się najlepiej. Pierwsza to wpłacane na konto każdego dnia mniejszej kwoty. To może być dziesięć lub czterdzieści złotych.

W ten sposób tygodniowo możesz oszczędzić od siedemdziesięciu do dwustu osiemdziesięciu złotych. Drugą opcją jest wpłacanie na konto kwoty raz w tygodniu. To może być siedemdziesiąt lub dwieście osiemdziesiąt złotych. Trzecim sposobem jest odkładanie dużej kwoty na konto raz w miesiącu. Odkładając tysiąc złotych miesięcznie, możesz rocznie zaoszczędzić dwanaście tysięcy. To naprawdę duża kwota, którą możesz przeznaczyć na spełnianie swoich marzeń.

Wybierz wygodną opcję na oszczędzanie

Warto również określić w jaki sposób chcesz odkładać pieniądze. Możliwe jest otworzenie konta oszczędnościowego w banku, jednak warto wiedzieć, że niektóre instytucje zastrzegają sobie określenie czasu, przez który nie możesz wypłacić tych pieniędzy. Oczywiście w tym czasie pieniądze na koncie zarabiają same na siebie, jednak jeśli w nagłej sytuacji musisz wypłacić wszystkie pieniądze, to niestety wszystko, co udało się zaoszczędzić dzięki oprocentowaniu, zostanie odebrane. Niektóre osoby decydują się na wypłacenie określonej kwoty z banku i odkładanie do skarbonki. Dzięki temu pieniądze nie są widoczne na koncie, ale na wszelki wypadek zawsze ma się je pod ręką.

To, jaki sposób na oszczędzanie wybierzesz, zależy głównie od Twoich możliwości i upodobań. Wszystko zależy od tego, jaki cel sobie stawiasz, a także jak dużo jesteś w stanie odłożyć z wypłaty. Warto jednak pamiętać, że oszczędzać może każdy – bez względu na to, ile zarabia.

Jest copywriterem i miłośnikiem domowych prac oraz gotowania. Zna przepisy na smaczne dania. Uwielbia urządzać wnętrza i nadawać pomieszczeniom oryginalnego wyglądu. Swoją wiedzą i doświadczeniem z chęcią dzieli się z innymi.
Michał Sikorski
Polecane artykuły
Organizacja

Zadbaj o swoje zdrowie finansowe! Dzięki temu unikniesz stresu

Inflacja szaleje, a ceny w sklepach wciąż rosną. Jak dbać o swoje zdrowie finansowe w mniej pewnych czasach? Podpowiadamy!
Czytaj więcej
Organizacja

Co pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd?

Koszty energii elektrycznej wciąż idą w górę. Przeczytaj, jak skutecznie obniżyć rachunek za prąd.
Czytaj więcej
Organizacja

Jak skutecznie rozplanować wydatki świąteczne?

Dowiedz się, w jaki sposób można skutecznie rozplanować wydatki świąteczne. Praktyczne porady znajdziesz u nas!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *