Organizacja

Jak szybko zasnąć? 6 sposobów

Zaburzenia snu są powszechnym problemem związanym z życiem w biegu czy nieracjonalnym odżywianiem. Problem możesz rozwiązać często za pomocą zmiany starych nawyków. Dowiedz się, jak to zrobić!

Żeby prawidłowo funkcjonować, Twój organizm potrzebuje ośmiu godzin snu. Podczas snu następuje regeneracja mięśni oraz tkanek. Ponadto dbanie o jakość i ilość snu przyczynia się do poprawy umiejętności zapamiętywania oraz obniżenia poziomu stresu. 

Dlaczego nie możesz zasnąć?

Każdemu z nas zdarzyło się zarwać nockę przed ważnym egzaminem. Nie oznacza to jednak, że mamy już do czynienia z bezsennością. Problem zaczyna się pojawiać w momencie, kiedy masz kłopot z zaśnięciem przez ostatnich kilka tygodni. To wyraźny znak, by zacząć działać. 

Trudności z zasypianiem wynikają z ilości stresu, jakiego doświadczasz w ciągu dnia. Bezsenność często jest pierwszym znakiem poważnych schorzeń, takich jak depresja czy nerwica. Osoby w podeszłym wieku mogą mieć kłopot z zaśnięciem, który wynika z redukcji ilości wydzielanej melatoniny.

Zaśnięcie w krótkim czasie nie jest gotowym przepisem na wyspanie się. Aby mózg odpoczął, a mięśnie się zregenerowały, potrzebujesz przynajmniej 7 godzin snu. Ilość potrzebnego snu jest uzależniona od wieku, w jakim się znajdujemy. Nie bez powodu noworodki i niemowlaki śpią prawie cały czas, jedynie budzą się, by coś zjeść.

Podróżnicy z pewnością znają dobrze problemy z zaśnięciem. Zmiana stref czasowych, jet lag czy nagła zmiana trybu pracy mają swoje odbicie w Twoim zegarze biologicznym

Jak szybko zasnąć? Porady

Każdy z nas chciałby znać złoty przepis na szybkie zaśnięcie. Jeśli będziesz słuchał swojego organizmu, z pewnością przywrócisz prawidłowy rytm swojemu zegarowi biologicznemu.

Zapoznaj się z poniższymi zasadami, a z pewnością sen będzie dużo głębszy, a zasypianie przyjemniejsze.

  1. Postaraj się zasypiać każdego dnia o tej samej porze. Usystematyzowanie dobowego rytmu pozwoli Ci na przyzwyczajenie organizmu do regularności. 
  2. Nie zastanawiaj się przed snem nad niepowodzeniami. Pomyśl o pozytywnych wydarzeniach dnia, poczuj wdzięczność i miłość do świata. Napar z rumianku pozwoli Ci skutecznie się zrelaksować, rozluźnić i odprężyć. Zamartwianie się nic Ci nie da, a tylko przeszkodzi w szybkim zasypianiu.
  3. Postaraj się zorganizować swój schemat zasypiania. Niech to będzie długa, gorąca kąpiel przy świecach zapachowych, krótsza medytacja czy też uspokajająca muzyka przed snem.
  4. Zatroszcz się o miłą atmosferę w sypialni. Często problemy z zasypianiem spowodowane są jaskrawymi kolorami na ścianie. Unikaj zatem krzykliwych czerwieni i różów w swojej sypialni. Przed zaśnięciem gaś wszystkie światła i zasłaniaj zasłony.
  5. Staraj się nie oglądać telewizji przed zasypianiem. Korzystanie z urządzeń elektronicznych zaburza czynność snu ze względu na emisję niebieskiego światła. Światło w tym kolorze mobilizuje organizm do działania.
  6. Warto zadbać o prawidłową dietę i zmienić stare nawyki żywieniowe. Spożywanie ciężkich posiłków zdecydowanie utrudnia zasypianie, gdyż Twój organizm skupia się na metabolizowaniu pokarmu. 

Oprócz powyższych rad warto skupić się na suplementacji witamin i minerałów takich jak magnez, B12, witaminy C, A i E. W aptekach znajdziesz suplementy pomagające w zasypianiu i obniżające poziom stresu.

Przeczytaj też: https://singlezone.pl/gotowanie/koktajl-truskawkowy-5-przepisow/

Zdjęcie główne: Ketut Subiyanto/pexels.com

W 2018 roku wydała swój tomik poezji, podsumowujący jej 10- letnią przygodę z poezją. Od kilkunastu lat nieprzerwanie gra na skrzypcach i altówce, szkoląc się pod okiem zawodowców. Inspirują ją nietypowe aranżacje wnętrz, z wykorzystaniem motywów florystycznych. Uwielbia niesztampowe rozwiązania wtórne użycie produktów.
Polecane artykuły
Organizacja

Serwis klimatyzacji domowej - jak często robić i co obejmuje

Co jaki czas należy zrobić przegląd klimatyzacji? Na czym polega i jak długo trwa taki przegląd? Kto może przeprowadzić serwis klimatyzacji, aby być pewnym, że jest bezpieczna dla domowników? Sprawdźmy!
Czytaj więcej
Organizacja

Czym palić w piecu?

Surowiec opałowy to przede wszystkim drewno oraz węgiel. Sprawdź, czym warto zatem palić w piecu!
Czytaj więcej
Organizacja

Jak i czym palić w kominku?

Zastanawiasz się, jakiego paliwa używać do kominka? Czy drewno to jedyne słuszne rozwiązanie? My już wiemy! Sprawdź i Ty!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *