Organizacja

Jak składać ubrania, aby się nie pogniotły?

Jak składać ubrania, aby się nie pogniotły?
Designed by Freepik

Zaprowadzenie porządku we własnym domu warto rozpocząć od tego, co mamy w swojej szafie. Nie ma sensu prasować ubrań, skoro i tak trafią za chwilę do miejsca, gdzie wszystko jest w nieładzie. 

Dodatkowo mocno zmięte rzeczy będzie trudniej później uprasować – nikt nie lubi przecież długotrwałych zmagań z pomiętą koszulą. Jak składać ubrania, by się nie pogniotły? Oto proste, ale skuteczne rady. 

Dlaczego warto składać ubrania?

Odpowiedź na to pytanie już po części padła. Poskładane ubrania będą lepiej się prasowały, niekiedy wcale nie będziemy musieli ich w ten sposób przygotowywać. Dzięki temu w szafie zawsze znajdzie się odpowiednio przygotowany ubiór – nawet gdy zaśpimy do pracy, nie będziemy musieli iść do niej w pomiętej koszuli i spodniach.

Poskładane ubrania to więcej miejsca w szafie

Niekiedy się o tym zapomina, co jest błędem. Skuteczne złożenie ubrań pozwala na zdecydowanie bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni w szafie. Dzięki temu możemy z kolei ograniczyć ilość tych mebli w przestrzeni naszego mieszkania. Przy okazji składania koszulek, koszul, swetrów i spodni możemy też przeprowadzić ich selekcję – zostawiając sobie jedynie to, w czym faktycznie będziemy chodzić. 

>> Zobacz: ABC mycia podłóg z drewna

Jak składać koszulki w sprytny sposób?  

Warto to robić, bo koszulki są podstawą ogromnej ilości stylizacji i bywają bardzo potrzebne w nieoczekiwanym momencie. Od czego zacząć? Warto składać koszulki w taki sposób, żeby można je było bezproblemowo przechowywać w szafie i przewozić w walizce. Klasyczny sposób polega oczywiście na rozłożeniu koszulki na płasko i wygładzeniu jej powierzchni. Dalej:

  • układamy koszulkę przodem do dołu,
  • na ¼ szerokości koszulki składamy ją do środka,
  • od ramion do dolnej części koszulki powstaje linia prosta,
  • z drugim bokiem postępujemy dokładnie w ten sam sposób,
  • efektem jest uzyskanie równego prostokąta, w który obecnie złożona jest koszulka,
  • możemy na tym poprzestać lub, w celu większej oszczędności miejsca, złożyć koszulkę jeszcze na ⅓ wysokości i na pół.

Jak złożyć koszulę? W ten sposób ubranie się nie pogniecie

Również z koszulą możemy sobie poradzić w ten sposób, żeby złożyć ją w szafie lub przenieść w walizce bez pomięcia materiału.

Jak to zrobić? W przypadku pakowania się do podróży trzeba zadbać nie tylko o koszule, ale także o odpowiednie rozłożenie różnych przedmiotów w naszej walizce lub torbie. W środku nasze ubrania nie mogą być naciskane od góry przez inne rzeczy, ale zbyt duże luzy we wnętrzu także skończą się pomięciem koszul.

Jak złożyć ubrania?

  • rozpoczynamy od zapięcia wszystkich guzików koszuli razem z kołnierzykiem,
  • układamy ją guzikami ku dołowi,
  • boki składamy ku środkowi, rękawy pozostawiamy wzdłuż boków,
  • wygładzamy materiał w tak, aby usunąć niepotrzebne fałdy,
  • koszulę da się złożyć dwukrotnie lub trzykrotnie – prawdopodobnie pierwsza opcja będzie lepsza, ale to zależy od ilości miejsca w torbie lub szafce.

Często do składania koszuli używa się też sztywnej podkładki z tektury. Całość prezentuje się tak, jak nowe egzemplarze ułożone na stoisku. Innym sposobem, który pomoże przewieźć koszulę w torbie lub walizce bez zagnieceń, jest umieszczenie jej w plastikowym lub strunowym worku. Będzie wtedy mniej narażona na bezpośredni kontakt z innymi materiałami.

Jak złożyć spodnie od garnituru?

To kolejny element garderoby, który zdarza nam się zmiąć podczas podróży lub przechowywania. Jak je złożyć? Spodnie z kantem składa się zawsze wzdłuż kantu. Nawet w przypadku, gdy zamierzamy je przechowywać na wieszaku, powinny być w ten sposób przygotowane. Błędem jest natomiast składanie wzdłuż szwów.

Takie rozwiązanie sprawia, że elegancko zaprasowane kanty świetnie wyglądają po założeniu spodni na siebie.

Inspiracje do pisania tekstów często czerpie z własnych zainteresowań. Poszukuje ciekawych sposobów aranżacji ogrodu, ale także nietypowych rozwiązań wnętrzarskich. Wszędzie, gdzie to możliwe, chciałby stosować naturalne materiały – najlepiej z dodatkiem bujnej zieleni. Z wykształcenia historyk i ekonomista.
Polecane artykuły
Organizacja

Praktyczny poradnik jak wybrać idealne biuro dla swojej firmy

Odkryj skuteczne strategie i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać idealne biuro dla Twojej firmy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrana przestrzeń sprzyjała rozwojowi i sukcesowi Twojego biznesu.
Czytaj więcej
Organizacja

Jak wybrać idealne akcesoria do organizacji przestrzeni w domu?

Przekształć swój dom dzięki skutecznym strategiom utrzymania porządku. Dowiedz się, jak wybrać idealne akcesoria do organizacji przestrzeni, żeby stworzyć harmonijne, wydajne i przytulne otoczenie.
Czytaj więcej
Organizacja

Opróżnianie mieszkania przed przeprowadzką: Praktyczne wskazówki i strategie organizacji

Opróżnianie mieszkania przed przeprowadzką wymaga planowania, organizacji i zdecydowania, które przedmioty są dla Ciebie najważniejsze.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *