Polecamy
Jak poprawnie segregować śmieci?
Organizacja

Jak poprawnie segregować śmieci?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy staramy się dbać na co dzień o środowisko, w którym żyjemy. Segregacja śmieci to jedna z czynności, którą wykonujemy w tym celu rutynowo. Czy jednak na pewno robimy to zgodnie z obowiązującymi zasadami?

Aspekty prawne segregacji śmieci

Prawidłowy sposób segregowania śmieci został określony w rozporządzeniu wydanym przez  Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

Posegregowane we właściwy sposób odpady dostają drugie życie. W wyniku ich przetworzenia powstaje nowy produkt. W ten sposób unikamy zaśmiecenia naszego środowiska i ratujemy planetę. Co ważne, dziś segregacja dotyczy każdego z nas obowiązkowo. W przypadku nieprzestrzegania zasad segregacji grozi nam wysoka kara finansowa.

Zdjęcie:link

Najważniejsze zasady segregacji

  1. Oddzielenie surowców, które możemy przetworzyć od odpadów nieprzetwarzalnych 

Metal, tworzywo sztuczne, na przykład plastik, papier, odpady biodegradowalne i szkło to surowce, które nadają się do ponownego przetworzenia. Z tego względu ważne jest, by oddzielić je od pozostałych odpadów. Każdy z wymienionych surowców powinien znaleźć się w osobnym, przypisanym do niego kolorystycznie worku lub koszu. Tworzywa sztuczne i metale powinny być umieszczone w żółtym pojemniku. Szkło wrzucamy do zielonych kontenerów. Kolor niebieski zarezerwowany jest dla papieru, brązowy to BIO, a czarny przeznaczony jest na odpady zmieszane, czyli wszystko to, czego nie możemy wyrzucić do pozostałych pojemników. 

  1. Odpady niebezpieczne

Określenie odpady niebezpieczne dotyczy między innymi: akumulatorów, świetlówek, przeterminowanych lekarstw, odpadów po chemikaliach (np. pojemniki po nawozach czy chemii domowej itd.), elektroodpadów, czyli po prostu sprzętów RTV i AGD. Tego typu odpadów pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi.

Wszystkie wymienione przedmioty muszą znaleźć się w miejscach, które są do tego specjalnie przeznaczone. Każda gmina powinna zorganizować punkty, w których można zostawić odpady niebezpieczne. Często wspomniane przeterminowane leki przyjmowane są w konkretnych aptekach w danym mieście. Podobnie baterie, na które zorganizowane są specjalne pojemniki w niektórych sklepach. Dodatkowo istnieją Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli powszechnie znany PSZOK. W tych punktach możemy zostawić wytwarzane przez nas odpady niebezpieczne. 

  1. Tzw. opakowania wielomateriałowe

Co w sytuacji, gdy konkretny przedmiot składa się z kilku różnych tworzyw? Przykładem takiego odpadu jest karton po mleku. Jego poszczególne elementy składają się przecież z papieru, plastiku czy aluminium. Takie odpady nazywamy właśnie opakowaniami wielomateriałowymi. W zależności od tego, z czego w największym stopniu składa się dana rzecz, wrzucamy ją do danego pojemnika. W ten sposób karton po mleku, bez dwóch zdań, należy umieścić w koszu przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne. 

  1. Myć czy nie myć? Oto jest pytanie

Wielu osobom wydaje się, że by segregacja była poprawnie wykonana, należy myć dokładnie każdy z odpadów, takich jak choćby słoik czy butelka. Nie jest to jednak prawdą. Ważne jest, żeby pozbyć się zawartości słoików, puszek i butelek. Odpady powinny być puste, ale nie muszą być wyczyszczone. Jednym z etapów, który realizowany jest w sortowni śmieci przeznaczonych do recyklingu, jest właśnie mycie odpadów. 

  1. Nakrętki plastikowych butelek

Plastikowe butelki powinny wylądować w koszu żółtym, czyli przeznaczonym na tworzywo sztuczne i metal. Przed ich wyrzuceniem powinnyśmy je zgnieść, by zajmowały mniej miejsca w pojemniku. Warto pamiętać o nakrętkach od butelek i ich powtórnym zastosowaniu. Możemy je skrupulatnie zbierać, a nie wyrzucać. Fundacje i stowarzyszenia chętnie przyjmują nakrętki. Nawet ich duże ilości. Od dłuższego czasu popularnością cieszą się dobroczynne akcje, w których zbierane są właśnie plastikowe nakrętki. Fundacje wymieniają je np. na wózki inwalidzkie lub inne rzeczy, które są pomocne potrzebującym. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego służy wiertarko-wkrętarka?
Do czego służy wiertarko-wkrętarka?
Chcesz zakupić wielofunkcyjne urządzenie do majsterkowania? Przeczytaj o wiertarko-wkrętarce.
Czym przymocować kabel do ściany? Sprawdzone sposoby!
Czym przymocować kabel do ściany? Sprawdzone sposoby!
Sprawdź, jakie przedmioty pomogą Ci rozwiązać problem wiszących kabli w Twoim domu.
Jak optymalizować przestrzeń magazynową dzięki nowoczesnym systemom przechowywania?
Jak optymalizować przestrzeń magazynową dzięki nowoczesnym systemom przechowywania?
W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu, optymalizacja przestrzeni magazynowej staje się kluczem do zwiększenia efektywności i redukcji kosztów.
Ostatnie wpisy