Organizacja

Jak poprawnie segregować śmieci?

Jak poprawnie segregować śmieci?
Designed by Freepik

Wszyscy staramy się dbać na co dzień o środowisko, w którym żyjemy. Segregacja śmieci to jedna z czynności, którą wykonujemy w tym celu rutynowo. Czy jednak na pewno robimy to zgodnie z obowiązującymi zasadami?

Aspekty prawne segregacji śmieci

Prawidłowy sposób segregowania śmieci został określony w rozporządzeniu wydanym przez  Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

Posegregowane we właściwy sposób odpady dostają drugie życie. W wyniku ich przetworzenia powstaje nowy produkt. W ten sposób unikamy zaśmiecenia naszego środowiska i ratujemy planetę. Co ważne, dziś segregacja dotyczy każdego z nas obowiązkowo. W przypadku nieprzestrzegania zasad segregacji grozi nam wysoka kara finansowa.

Zdjęcie:link

Najważniejsze zasady segregacji

  1. Oddzielenie surowców, które możemy przetworzyć od odpadów nieprzetwarzalnych 

Metal, tworzywo sztuczne, na przykład plastik, papier, odpady biodegradowalne i szkło to surowce, które nadają się do ponownego przetworzenia. Z tego względu ważne jest, by oddzielić je od pozostałych odpadów. Każdy z wymienionych surowców powinien znaleźć się w osobnym, przypisanym do niego kolorystycznie worku lub koszu. Tworzywa sztuczne i metale powinny być umieszczone w żółtym pojemniku. Szkło wrzucamy do zielonych kontenerów. Kolor niebieski zarezerwowany jest dla papieru, brązowy to BIO, a czarny przeznaczony jest na odpady zmieszane, czyli wszystko to, czego nie możemy wyrzucić do pozostałych pojemników. 

  1. Odpady niebezpieczne

Określenie odpady niebezpieczne dotyczy między innymi: akumulatorów, świetlówek, przeterminowanych lekarstw, odpadów po chemikaliach (np. pojemniki po nawozach czy chemii domowej itd.), elektroodpadów, czyli po prostu sprzętów RTV i AGD. Tego typu odpadów pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi.

Wszystkie wymienione przedmioty muszą znaleźć się w miejscach, które są do tego specjalnie przeznaczone. Każda gmina powinna zorganizować punkty, w których można zostawić odpady niebezpieczne. Często wspomniane przeterminowane leki przyjmowane są w konkretnych aptekach w danym mieście. Podobnie baterie, na które zorganizowane są specjalne pojemniki w niektórych sklepach. Dodatkowo istnieją Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli powszechnie znany PSZOK. W tych punktach możemy zostawić wytwarzane przez nas odpady niebezpieczne. 

  1. Tzw. opakowania wielomateriałowe

Co w sytuacji, gdy konkretny przedmiot składa się z kilku różnych tworzyw? Przykładem takiego odpadu jest karton po mleku. Jego poszczególne elementy składają się przecież z papieru, plastiku czy aluminium. Takie odpady nazywamy właśnie opakowaniami wielomateriałowymi. W zależności od tego, z czego w największym stopniu składa się dana rzecz, wrzucamy ją do danego pojemnika. W ten sposób karton po mleku, bez dwóch zdań, należy umieścić w koszu przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne. 

  1. Myć czy nie myć? Oto jest pytanie

Wielu osobom wydaje się, że by segregacja była poprawnie wykonana, należy myć dokładnie każdy z odpadów, takich jak choćby słoik czy butelka. Nie jest to jednak prawdą. Ważne jest, żeby pozbyć się zawartości słoików, puszek i butelek. Odpady powinny być puste, ale nie muszą być wyczyszczone. Jednym z etapów, który realizowany jest w sortowni śmieci przeznaczonych do recyklingu, jest właśnie mycie odpadów. 

  1. Nakrętki plastikowych butelek

Plastikowe butelki powinny wylądować w koszu żółtym, czyli przeznaczonym na tworzywo sztuczne i metal. Przed ich wyrzuceniem powinnyśmy je zgnieść, by zajmowały mniej miejsca w pojemniku. Warto pamiętać o nakrętkach od butelek i ich powtórnym zastosowaniu. Możemy je skrupulatnie zbierać, a nie wyrzucać. Fundacje i stowarzyszenia chętnie przyjmują nakrętki. Nawet ich duże ilości. Od dłuższego czasu popularnością cieszą się dobroczynne akcje, w których zbierane są właśnie plastikowe nakrętki. Fundacje wymieniają je np. na wózki inwalidzkie lub inne rzeczy, które są pomocne potrzebującym. 

Absolwentka dziennikarstwa, aktualnie studentka Szkoły Filmowej. Dom to dla niej ważne miejsce. Dużą uwagę przywiązuje do przestrzeni, w której przebywa. Kocha naturę, muzykę, książki i film. Nieustannie poszukuje tricków i ciekawych rozwiązań, które ułatwiają jej codzienne funkcjonowanie.
Karina Strzelińska
Polecane artykuły
Organizacja

Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?

Urządzenie kawalerki nie jest łatwym zadaniem. Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca trudno jest wszystko pomieścić. Dlatego często osoby, które mieszkają w takich przestrzeniach zastanawiają się, czy jest sens inwestować w zmywarkę?
Czytaj więcej
Organizacja

Jak przeprowadzić się za granicę?

Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed przeprowadzką za granicę naszego państwa.
Czytaj więcej
Organizacja

Szkło do alkoholu - jakie przyda się w domu?

Robisz zakupy do nowego domu czy mieszkania i zastanawiasz się, jakie szkło warto mieć? To bardzo dobrze, bo odpowiednio dobrane kieliszki pomagają w eksponowaniu alkoholu i sprawiają, że trunek smakuje lepiej! Sprawdź, co warto kupić. Szkło do alkoholu – warto dobrać właściwe! Nie jest tak, że alkohol smakuje tak samo w każdym szkle. Dobrze dobrane naczynie wspaniale uwydatnia walory, podbijając smak i aromat trunku. Nie sposób także nie zauważyć, że odpowiednio dobrane szkło prezentuje się na stole bardzo elegancko i najlepiej eksponuje proponowane przez nas napoje alkoholowe. Dlatego warto przyłożyć się do wyboru – goście na pewno będą zadowoleni. Jak jednak się w tym nie pogubić? Sprawdź, jakie szkło pasuje do konkretnego alkoholu. Kieliszki do wódki Chociaż nie każdy ma w domu na przykład szklanki przeznaczone do serwowania whisky, w większośc domów znajdziemy kieliszki do wódki. Powinny być one przezroczyste, a co do kształtu – tu panuje dowolność. Popularne sa kieliszki z grubym dnem, ale producenci szkła proponują także chociażby kieliszki do wódki na nóżce, które, trzeba przyznać, prezentują się bardzo stylowo i elegancko. Przyjęło się, że są one odpowiednie do serwowania wysokogatunkowej wódki.  Jeżeli już przy kieliszkach jesteśmy, to wielbiciele likierów i nalewek powinni zaopatrzyć się w kieliszki na wysokiej nóżce. Na pewno kojarzysz także większe, okrągłe kieliszki do brandy i koniaku. Kieliszki do wina To kolejny rodzaj kieliszków, które w domu ma większość osób – mowa oczywiście o szkle do serwowania wina. Jeżeli cenisz sobie ten trunek, na pewno musisz się w nie zaopatrzyć. Wino czerwone podajemy w pękatych kieliszkach w kształcie tulipana. Z kolei wino białe serwujemy w nieco mniejszych kieliszkach, które mają wąską i smukłą czaszę. Z kolei miłośnicy wina różowego piją je w kieliszku o znacznie węższej i krótszej czaszy. Zupełnie inaczej prezentują się te do szampana – pijemy z wysokich i smukłych kieliszków o prostych ściankach i niewielkiej pojemności. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Sebastian (@zdegustowany) Szklanki do piwa Piwo także jest trunkiem, który lepiej smakuje w szkle niż pite bezpośrednio z puszki czy butelki. Służą do tego konkretne szklanki do piwa. Mamy tu do wyboru znacznie więcej niż klasyczne kufle....
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *