Organizacja

Jak korzystać z aplikacji mObywatel?

Jak korzystać z aplikacji mObywatel?
Fot. Pexels / Pixabay

Mamy teraz możliwość, aby przy pomocy smartfona szybko potwierdzić swoją tożsamość np. na poczcie, czy przy podpisywaniu umowy – umożliwia to aplikacja mObywatel. Zobacz szczegóły.

Wszędzie tam, gdzie do potwierdzenia tożsamości wymaga się dokumentu ze zdjęciem, możesz teraz użyć swojego smartfona. Z darmową aplikacją mObywatel potwierdzisz swoją tożsamość, a także szybko sprawdzisz tożsamość innych. 

Z aplikacji korzystać możesz w placówkach pocztowych, hotelach, punktach medycznych, a także w sklepach i punktach usługowych, które posługują się mWeryfikatorem. Aplikacja może być też przydatna np. w przypadku stłuczki, czy podpisywania z kimś umowy, aby szybko potwierdzić dane swoje i innych.

mObywatel to oficjalna aplikacja rządowa, która umożliwia dostęp do elektronicznych dokumentów i usług. Opiera się usłudze mTożsamość.

Czym jest mTożsamość i mWeryfikator?

mTożsamość jest usługą dostępną w aplikacji mObywatel, przy pomocy której możesz potwierdzić swoją tożsamość, bez korzystania z dokumentów. Aby ją aktywować konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Profil zaufany założyć można online.

Przy pomocy mWeryfikatorów osoby upoważnione do weryfikowania danych osobowych, sprawdzają twoją tożsamość, zaglądając w dokument elektroniczny. Widoczne dla nich dane to twoje imię i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości.

Aplikacja korzysta z następujących danych:

  • imienia i nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • numeru PESEL,
  • Danych z Rejestru Dowodów Osobistych, czyli zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu oraz informacji kto wydał dokument.

Korzystając z aplikacji mObywatel, powyższe dane możemy w każdej chwili wyświetlić na ekranie naszego smartfona.

Kto może korzystać z aplikacji mObywatel?

Z aplikacji może korzystać każdy, kto jest pełnoletni i posiada:

  • ważny dowód osobisty,
  • profil zaufany,
  • smartfon, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny z systemem operacyjnym:
    • Android w wersji 6.0 lub nowszej,
    • iOS w wersji 11.0.3 lub nowszej (model telefonu – minnimum iPhone 5s)
  • aplikację mObywatel,
  • połączenie internetowe.

Aplikacja jest bezpłatna.

Źródło: Obywatel.gov.pl

Pasjonatka dobrych książek. Pracuje jako redaktorka i dziennikarka. Prywatnie z przyjemnością dba o domową przestrzeń, uprawia rośliny - od kolendry, po orchidee, a także próbuje grać na pianinie.
Polecane artykuły
Organizacja

Serwis klimatyzacji domowej - jak często robić i co obejmuje

Co jaki czas należy zrobić przegląd klimatyzacji? Na czym polega i jak długo trwa taki przegląd? Kto może przeprowadzić serwis klimatyzacji, aby być pewnym, że jest bezpieczna dla domowników? Sprawdźmy!
Czytaj więcej
Organizacja

Czym palić w piecu?

Surowiec opałowy to przede wszystkim drewno oraz węgiel. Sprawdź, czym warto zatem palić w piecu!
Czytaj więcej
Organizacja

Jak i czym palić w kominku?

Zastanawiasz się, jakiego paliwa używać do kominka? Czy drewno to jedyne słuszne rozwiązanie? My już wiemy! Sprawdź i Ty!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *