Polecamy
Czym palić w piecu?
Organizacja

Czym palić w piecu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Surowiec opałowy to przede wszystkim drewno oraz węgiel. Warto jednak podkreślić, że w dzisiejszych czasach technologia produkcji pieców pozwala ogrzewać budynki innymi opałami. Dziś o rodzajach pieców i tym, co możemy do nich wrzucić.

Czym palić w piecu na paliwa stałe?

Kotły centralnego ogrzewania najczęściej, choć tendencja ta zmienia się z upływem lat, opalane są paliwami stałymi. Można tutaj zaliczyć przede wszystkim węgiel, który bez dwóch zdań jest najpopularniejszym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju kotła możliwe jest również opalanie miałem, ekogroszkiem, drewnem, a także peletem. Istnieją także kotły biomasowego, w których umieszcza się słomę. Każde z tych rozwiązań jest stosunkowo mało ekologiczne, choć warto zauważyć znaczące różnice pomiędzy kotłami węglowymi, a pelletowymi. W tym drugim przypadku nie tylko ekologia odgrywa znaczącą rolę, ale również łatwość użytkowania i czystość. Wszystko to ma wpływ na to, że coraz częściej możemy spotkać właśnie kotły na pellet, a węglowe (szczególnie ze względu na przepisy) odchodzą w zapomnienie. Zostając w wątku paliw stałych, ekogroszek Bytom to surowiec najwyższej jakości, który warto wybierać, jeśli kocioł opalany jest tym rodzajem paliwa.

Piece na paliwa ciekłe

Paliwa płynne to również stosunkowo często wykorzystywany sposób opalania kotłów. Przede wszystkim wykorzystuje się do tego gaz płynny, a więc mieszaninę, którą tworzą węglowodory, w nich znajduje się propan oraz butan. Ten rodzaj paliwa uzyskiwany jest z gazu ziemnego mokrego, a także z gazów rafineryjnych. Druga możliwość to gaz ziemny, surowiec opałowy wywodzący się z naturalnych złóż. W tym przypadku składnikiem głównym jest metan, nie ma on zapachu, co więcej, jest nietrujący. Stosuje się jednak sztuczne związki zapachowe, aby możliwe było jak najszybsze odszukanie miejsca nieszczelności. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników i mieszkańców.

Piece gazowe 

Tym razem piece gazowe, omówimy sobie paliwa, którymi można opalać tego rodzaju urządzenia. W pierwszej kolejności będzie to bioolej, pozyskuje się go z ziaren rzepaku, a następnie przerabia, tak aby uzyskać właściwości przypominające te, znajdujące się w oleju opałowym. Najczęściej stosuje się piece, w których dochodzi do mieszania tych dwóch wymienionych olejów, z tym że biomasy jest 10%. Na rynku znajdziemy jednak także piece wolnostojące mogące spalać jedynie bioolej. Kolejnym przykładem surowca do spalania w piecach gazowych jest olej opałowy. Do ogrzewania obiektów stosowany jest olej opałowy lekki, specjalnie przygotowana mieszanka gwarantująca wysokie wyniki efektywności. Warto dodać, że olej opałowy barwi się na czerwono, a wszystko po to, aby z łatwością odróżnić go od oleju napędowego. Na koniec wspomnijmy o biogazie, do jego powstania na skutek rozpadu substancji organicznych dochodzi w beztlenowych warunkach. Co ciekawe, tworzy się go z naprawdę ciekawych surowców, bo może to być kiszonka z roślin, odpady zielone z pielęgnacji terenów zielonych, a nawet gnojowica. Jak widać, w dzisiejszych czasach można opalać naprawdę różnymi surowcami!

Fot.: Antoine Pouligny/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tresura psa w domu, czyli jak szkolić zwierzę? Praktyczny poradnik
Tresura psa w domu, czyli jak szkolić zwierzę? Praktyczny poradnik
Chcesz samodzielnie zająć się tresurą swojego psa, ale nie wiesz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź kilka praktycznych porad, które pomogą Ci wyszkolić ukochanego czworonoga.
Akcesoria, które ułatwią Ci codzienne sprzątanie
Akcesoria, które ułatwią Ci codzienne sprzątanie
Sprzątanie wcale nie musi być męczącą i nieprzyjemną czynnością. Nawet ono może być łatwe i przyjemne! Poznaj więc 4 akcesoria, które z pewnością ułatwią Ci codzienne porządki.
Jakie kursy online warto zrobić? Znajdź swoją nową pasję!
Jakie kursy online warto zrobić? Znajdź swoją nową pasję!
Nie siedź w domu bezczynnie. Zapisz się na kurs online, który pozwoli Ci rozwinąć nowe umiejętności i hobby.
Ostatnie wpisy