Organizacja

Co pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd?

Artykuł sponsorowany

Dzięki tym metodom możesz zmniejszyć rachunek za prąd. Dowiedz się, jakie sposoby sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym.

W mediach można znaleźć informację, że z powodu kryzysu energetycznego gaz, prąd oraz węgiel podrożały aż o 40% w stosunku do ubiegłego roku. Drastyczny wzrost energii i ogrzewania dają się boleśnie odczuć przy podsumowaniu domowego budżetu. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? 

Lepsza kontrola zużycia energii

Warto odnowić umowę z dotychczasowym dostawcą prądu lub zmienić ją na bardziej atrakcyjną ofertę u innego dostawcy. Dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach może być także montaż licznika przedpłatowego, który pozwala na większą kontrolę zużycia energii, ponieważ zużyjesz jej dokładnie tyle, ile wykupisz.

Inwestycja w zieloną energię

Warto sprawdzić, czy Twoje gospodarstwo domowe kwalifikuje się do dofinansowania. W zależności od wysokości uzyskiwanego dochodu oraz rodzaju ogrzewania możesz otrzymać dodatek osłonowy nawet do 1440 zł. Obecnie istnieje wiele programów rządowych, które promują bezpieczną i skuteczną energetykę. Warto skorzystać ze świadczeń na wymianę starego pieca węglowego lub skorzystać z ulgi na termomodernizację budynku. Świetnym rozwiązaniem, pozwalającym obniżyć koszty energii, jest również fotowoltaika do domu. Dzięki ekologicznemu źródłu energii odnawialnej możliwe jest generowanie oszczędności, ponieważ panele fotowoltaiczne produkują energię z odnawialnego, niewyczerpalnego źródła, jakim jest słońce. Wytworzona energia może być wykorzystywana do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych. Warto również zapoznać się z zasadami dotowania rządowych inwestycji i skorzystać z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Wymiana urządzeń na energooszczędne

Stare urządzenia o niskiej klasie energetycznej zużywają kilka razy więcej prądu niż nowe modele, zwłaszcza te o klasie energetycznej A. Warto wymienić sprzęty, takie jak lodówka czy pralka, żeby zobaczyć różnicę w rachunku za prąd. Dobrze jest również zmienić codzienne nawyki. Warto pamiętać, że większe rachunki może generować pozostawianie urządzeń w trybie czuwania, a także pozostawianie nieużywanych ładowarek i sprzętów podłączonych do kontaktu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Polecane artykuły
Organizacja

Odbiór mieszkania dla singla: na co zwrócić uwagę?

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w tym procesie.
Czytaj więcej
Organizacja

Porady na wybór idealnego worka na obuwie dla ucznia - praktyczne aspekty i trendy

Poznaj praktyczne porady, które ułatwią Ci wybór idealnego worka na obuwie dla ucznia. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach i aspektach, na które warto zwrócić uwagę.
Czytaj więcej
Organizacja

Praktyczny poradnik jak wybrać idealne biuro dla swojej firmy

Odkryj skuteczne strategie i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać idealne biuro dla Twojej firmy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrana przestrzeń sprzyjała rozwojowi i sukcesowi Twojego biznesu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *