Organizacja

Co pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd?

Artykuł sponsorowany

Dzięki tym metodom możesz zmniejszyć rachunek za prąd. Dowiedz się, jakie sposoby sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym.

W mediach można znaleźć informację, że z powodu kryzysu energetycznego gaz, prąd oraz węgiel podrożały aż o 40% w stosunku do ubiegłego roku. Drastyczny wzrost energii i ogrzewania dają się boleśnie odczuć przy podsumowaniu domowego budżetu. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? 

Lepsza kontrola zużycia energii

Warto odnowić umowę z dotychczasowym dostawcą prądu lub zmienić ją na bardziej atrakcyjną ofertę u innego dostawcy. Dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach może być także montaż licznika przedpłatowego, który pozwala na większą kontrolę zużycia energii, ponieważ zużyjesz jej dokładnie tyle, ile wykupisz.

Inwestycja w zieloną energię

Warto sprawdzić, czy Twoje gospodarstwo domowe kwalifikuje się do dofinansowania. W zależności od wysokości uzyskiwanego dochodu oraz rodzaju ogrzewania możesz otrzymać dodatek osłonowy nawet do 1440 zł. Obecnie istnieje wiele programów rządowych, które promują bezpieczną i skuteczną energetykę. Warto skorzystać ze świadczeń na wymianę starego pieca węglowego lub skorzystać z ulgi na termomodernizację budynku. Świetnym rozwiązaniem, pozwalającym obniżyć koszty energii, jest również fotowoltaika do domu. Dzięki ekologicznemu źródłu energii odnawialnej możliwe jest generowanie oszczędności, ponieważ panele fotowoltaiczne produkują energię z odnawialnego, niewyczerpalnego źródła, jakim jest słońce. Wytworzona energia może być wykorzystywana do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych. Warto również zapoznać się z zasadami dotowania rządowych inwestycji i skorzystać z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Wymiana urządzeń na energooszczędne

Stare urządzenia o niskiej klasie energetycznej zużywają kilka razy więcej prądu niż nowe modele, zwłaszcza te o klasie energetycznej A. Warto wymienić sprzęty, takie jak lodówka czy pralka, żeby zobaczyć różnicę w rachunku za prąd. Dobrze jest również zmienić codzienne nawyki. Warto pamiętać, że większe rachunki może generować pozostawianie urządzeń w trybie czuwania, a także pozostawianie nieużywanych ładowarek i sprzętów podłączonych do kontaktu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Polecane artykuły
Organizacja

Serwis klimatyzacji domowej - jak często robić i co obejmuje

Co jaki czas należy zrobić przegląd klimatyzacji? Na czym polega i jak długo trwa taki przegląd? Kto może przeprowadzić serwis klimatyzacji, aby być pewnym, że jest bezpieczna dla domowników? Sprawdźmy!
Czytaj więcej
Organizacja

Czym palić w piecu?

Surowiec opałowy to przede wszystkim drewno oraz węgiel. Sprawdź, czym warto zatem palić w piecu!
Czytaj więcej
Organizacja

Jak i czym palić w kominku?

Zastanawiasz się, jakiego paliwa używać do kominka? Czy drewno to jedyne słuszne rozwiązanie? My już wiemy! Sprawdź i Ty!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *