Organizacja

Co pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd?

Artykuł sponsorowany

Dzięki tym metodom możesz zmniejszyć rachunek za prąd. Dowiedz się, jakie sposoby sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym.

W mediach można znaleźć informację, że z powodu kryzysu energetycznego gaz, prąd oraz węgiel podrożały aż o 40% w stosunku do ubiegłego roku. Drastyczny wzrost energii i ogrzewania dają się boleśnie odczuć przy podsumowaniu domowego budżetu. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? 

Lepsza kontrola zużycia energii

Warto odnowić umowę z dotychczasowym dostawcą prądu lub zmienić ją na bardziej atrakcyjną ofertę u innego dostawcy. Dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach może być także montaż licznika przedpłatowego, który pozwala na większą kontrolę zużycia energii, ponieważ zużyjesz jej dokładnie tyle, ile wykupisz.

Inwestycja w zieloną energię

Warto sprawdzić, czy Twoje gospodarstwo domowe kwalifikuje się do dofinansowania. W zależności od wysokości uzyskiwanego dochodu oraz rodzaju ogrzewania możesz otrzymać dodatek osłonowy nawet do 1440 zł. Obecnie istnieje wiele programów rządowych, które promują bezpieczną i skuteczną energetykę. Warto skorzystać ze świadczeń na wymianę starego pieca węglowego lub skorzystać z ulgi na termomodernizację budynku. Świetnym rozwiązaniem, pozwalającym obniżyć koszty energii, jest również fotowoltaika do domu. Dzięki ekologicznemu źródłu energii odnawialnej możliwe jest generowanie oszczędności, ponieważ panele fotowoltaiczne produkują energię z odnawialnego, niewyczerpalnego źródła, jakim jest słońce. Wytworzona energia może być wykorzystywana do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych. Warto również zapoznać się z zasadami dotowania rządowych inwestycji i skorzystać z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Wymiana urządzeń na energooszczędne

Stare urządzenia o niskiej klasie energetycznej zużywają kilka razy więcej prądu niż nowe modele, zwłaszcza te o klasie energetycznej A. Warto wymienić sprzęty, takie jak lodówka czy pralka, żeby zobaczyć różnicę w rachunku za prąd. Dobrze jest również zmienić codzienne nawyki. Warto pamiętać, że większe rachunki może generować pozostawianie urządzeń w trybie czuwania, a także pozostawianie nieużywanych ładowarek i sprzętów podłączonych do kontaktu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Marta Marek
Polecane artykuły
Organizacja

Zadbaj o swoje zdrowie finansowe! Dzięki temu unikniesz stresu

Inflacja szaleje, a ceny w sklepach wciąż rosną. Jak dbać o swoje zdrowie finansowe w mniej pewnych czasach? Podpowiadamy!
Czytaj więcej
Organizacja

Jak skutecznie rozplanować wydatki świąteczne?

Dowiedz się, w jaki sposób można skutecznie rozplanować wydatki świąteczne. Praktyczne porady znajdziesz u nas!
Czytaj więcej
Organizacja

Zdrowa dieta na 10 dni - składniki, o których trzeba pamiętać

Chcesz zaplanować zdrową dietę? Sprawdź, jakie produkty powinny się w niej znaleźć, abyś dostarczał swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *