Majsterkowanie

Wymiana wkładki w drzwiach krok po kroku

Zgubiłeś klucze lub czujesz, że zamek w drzwiach się zacina? Prawdopodobnie musisz wymienić wkładkę. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zadanie. Poniżej wyjaśniamy kroku po kroku, jak to zrobić.

Określenia „zamek” i „wkładka” często są stosowane zamiennie, co jest błędem, ponieważ to dwa różne elementy w drzwiach, które spełniają inne funkcje i inaczej wyglądają. Najprościej ujmując, zamek jest niewidocznym w większości mechanizmem, zainstalowanym w skrzydle drzwi. Gdy przekręcimy klucz, rygiel może wejść do otworu w ościeżnicy i zablokować drzwi. Z kolei wkładka to wkład do zamka. I jeżeli na przykład zgubiliśmy klucze albo zauważyliśmy, że zamek się zacina, wystarczy, że wymienimy jedynie wkładkę, która stanowi całość z kluczami, a nie cały zamek.

Jakie narzędzia będą potrzebne do wymiany wkładki?

Zanim zabierzesz się za wymianę wkładki w drzwiach, pamiętaj, aby najpierw kupić nową. Jeśli nie jesteś pewien, po jaką sięgnąć w sklepie, zabierz ze sobą starą wkładkę, a sprzedawca na pewno pomoże Ci wybrać odpowiedni model. Ważne jest, aby prawidłowo dobrać wkładkę, bo jeżeli na przykład kupimy za krótką, nie będziemy mogli włożyć do niej klucza po zamontowaniu. W przypadku za długiej wkładki nie przymocujemy szyldów. Warto też zapamiętać, że wkładka nie może wystawać więcej niż 3 mm poza szyld zewnętrzny i wewnętrzny.

Aby samodzielnie wymienić wkładkę, będziesz potrzebować:

  • nowej wkładki,
  • klucza do zamka,
  • śrubokrętu.

Jeżeli chcesz samodzielnie wybrać wkładkę w sklepie, możesz potrzebować jeszcze linijki bądź metrówki. Wkładkę należy mierzyć od środka otworu, w który wkręca się śrubę mocującą, aż do krawędzi szyldu zewnętrznego i wewnętrznego.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Instrukcja krok po kroku

Krok 1: Demontaż starej wkładki

Aby usunąć starą wkładkę, najpierw otwórz drzwi, a następnie odkręć śruby widoczne na zewnątrz zamka oraz śrubę mocującą wkładkę. Po odkręceniu śrub włóż klucz do zamka i przekręć go o 45 stopni – w prawo, a później w lewo – i wyjmij środek zamka.

Po demontażu wkładki można sprawdzić, czy drzwi nie wymagają drobnych napraw w miejscu zamka. Konieczne może się okazać odnowienie okleiny albo dokładne oczyszczenie z zabrudzeń, które mogły zgromadzić się przez lata.

Krok 2: Montaż nowej wkładki

Po zdemontowaniu starej wkładki przyłóż do niej nową, dzięki czemu upewnisz się, że zakupiony model na pewno będzie pasować do zamka. Do nowej wkładki włóż klucz i przekręć go w prawo o 45. Teraz możesz umieścić wkładkę w zamku. Ponownie przekręć klucz. Następnie wsadź śruby do otworów i mocno je dokręć.

Krok 3: Sprawdzenie, czy wszystko poprawnie działa

Pamiętaj, aby na koniec sprawdzić i upewnić się, czy wkładka została prawidłowo zamontowana. W tym celu obróć klucz w jedną i drugą stronę. Zwróć uwagę, czy rygiel zamka wysuwa się tak, jak powinien. Jeśli uznasz, że wszystko działa prawidłowo, możesz dokręcić szyld zamka do drzwi.

Nie zapominaj, żeby dbać i systematycznie konserwować cały mechanizm zamka, dzięki czemu będzie bezawaryjnie działał przez wiele lat. Warto stosować specjalne środki konserwujące, które chronią przed korozją spowodowaną niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, na przykład zanieczyszczeniami i pyłkami.

Zdj. główne: Jaye Haych/unsplash.com

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Sztuki PAN. Redaktorka i copywriterka na swoim, więc mnóstwo czasu spędza w domu, ale dzięki temu wie, jak urządzić przestrzeń wokół siebie, by było przytulnie i komfortowo. Jeśli nie pisze, nie redaguje i nie czyta, to biega po Wrocławiu lub piecze ciasta w hurtowych ilościach.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku

Wybór drzwi zewnętrznych nie zawsze jest prosty. Dowiedz się, jakie parametry są najważniejsze i jak krok po kroku dobrać idealne drzwi do Twojego domu.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak skutecznie zwalczyć gryzonie w domu bez użycia chemikalii?

Odkryj skuteczne, ekologiczne metody zwalczania gryzoni w domu, bez użycia szkodliwych chemikalii. Porady, techniki oraz bezpieczne sposoby na pozbycie się nieproszonych gości.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak wybrać odpowiednią oczyszczalnię ścieków dla twojego domu lub biznesu

Poznaj, jak wybrać oczyszczalnię ścieków idealną dla domu lub biznesu. Artykuł omawia różne typy oczyszczalni, kluczowe kryteria wyboru i dodatkowe wskazówki dla wyboru najodpowiedniejszego systemu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *