Majsterkowanie

Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?

Skrzypiące drzwi często pojawiają się w starych domach lub nieremontowanych mieszkaniach. Ich dźwięk potrafi denerwować, a nawet wystraszyć. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.


Na szczęście problem skrzypiących drzwi można stosunkowo szybko rozwiązać, bez konieczności wydawania na to dużych pieniędzy. Wystarczy zazwyczaj zastosować odpowiedni smar, który natychmiast niweluje uporczywy dźwięk. Co, jeżeli to nie wystarcza? W artykule przedstawiamy również inne sposoby, które warto znać.

Dlaczego drzwi skrzypią?

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których Twoje drzwi mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki. Jednym z najbardziej prozaicznych jest eksploatacja, czyli po prostu długie i intensywne używanie sprzętu, a co za tym idzie zużywanie zawiasów oraz utrata właściwości smaru. Jest to w pełni naturalne, więc nawet jeśli zdecydowałeś się na zakup drogich i solidnie wykonanych drzwi, to niestety nie unikniesz tego, że po kilku latach zawiasy zaczną skrzypieć.

Dodatkowo trzeba pamiętać o kwestiach związanych z tym, jak często otwieramy drzwi. To zdecydowanie ma wpływ na przyspieszenie zużycia. Do wszystkiego dochodzą czynniki takie jak wilgoć, temperatura, kurz oraz brud. Wszystkie zanieczyszczenia przez lata zbierają się w szczelinach drzwi, nierzadko utrudniając ruch ich zawiasów. Eksperci zaznaczają, że najlepiej jest regularnie sprawdzać stan zawiasów. To pozwoli na uniknięcie nadmiernego skrzypienia, a drzwi będą płynnie się otwierać.

Czym nasmarować zawiasy?
W celu naoliwienia uprzykrzających nam życie drzwi możemy wybrać wiele różnych dostępnych na rynku preparatów. Wielu decyduje się na specjalny smar do zawiasów, który zakupić można w większości sklepów budowlano-remontowych. Jednak można go też z powodzeniem zastąpić innym środkiem, chociażby olejem silikonowym, wazeliną techniczną lub środkami w aerozolu. 

W przypadku nagłej potrzeby, bez możliwości pójścia do sklepu, do naoliwienia wadliwych drzwi nada się również to, co mamy w każdej kuchni. Margaryna, masło, jadalny olej, a także rzeczy takie jak wosk lub mydło będą dobrym rozwiązaniem tymczasowym. 

Należy jednak pamiętać, że produkty spożywcze mogą zjełczeć i powodować przykry zapach w całym domu. Dlatego przed zastosowaniem profesjonalnego preparatu, zawiasy trzeba będzie uprzednio oczyścić i dopiero wtedy nakładać smar.

Jak najlepiej nasmarować drzwi?

Specjaliści doradzają, że najlepiej nasmarować drzwi, kiedy skrzydło jest uniesione. Sprawi to, że nie będziemy musieli ich podtrzymywać podczas smarowania, a to spore ułatwienie. W tym celu wystarczy podłożyć pod drzwi listewkę. Należy także bardzo uważać, aby nasze drzwi nie wypadły z zawiasów. To ważne, ponieważ ich ponowne zamontowanie jest bardzo trudne i możliwe, że sami nie damy sobie z tym rady. To sprawiłoby, że jedynie dołożyliśmy sobie więcej pracy. 

W trakcie naoliwiania zawiasów należy zabezpieczyć podłogę, aby jej nie zabrudzić. W tym celu rozłóż folię lub stare gazety w miejscu swojej pracy. Następnie nanieś smar na górny zawias i podłóż pod niego ściereczkę, na którą preparat będzie spływał. Pamiętaj, że im rzadsza jest konsystencja, tym większe ryzyko plam. 

Na koniec pracy usuń nadmiar smaru i wsuń skrzydło drzwi na ich miejsce. Dokładnie te same czynności należy wykonać podczas smarowania dolnego zawiasu. Gdy usuniesz listewkę i ponownie wsuniesz drzwi na ich miejsce, kilkakrotnie otwórz je oraz zamknij, aby odpowiednio rozprowadzić smar po całym zawiasie. 

Zdjęcie główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com

Jako copywriterka zajmuje się tworzeniem unikalnych treści zgodnie z zasadami SEO od 2017 roku. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą content dla sklepów internetowych. W aranżacjach wnętrz ceni sobie minimalizm i funkcjonalne rozwiązania.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak dbać o dach w Lublinie - poradnik dla właścicieli domów

Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby cieszyć się pięknych dachem jak najdłużej.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?

Z wypożyczalni sprzętu budowlanego korzysta coraz więcej ludzi. To popularne rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych, ale też dla prywatnych inwestorów chcących wykonać prace remontowe bądź budowlane.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jakie zastosowanie ma rusztowanie do 3 metrów?

Rusztowanie to konstrukcja stosowana do prowadzenia prac na wysokościach. Dzięki niemu można wykonywać wiele różnych czynności, w tym malowanie ścian, montaż konstrukcji, prace budowlane, a także naprawy. Istnieją różne rodzaje rusztowań, które można stosować w zależności od potrzeb i wymagań danej pracy. W tym tekście poznasz zastosowanie rusztowania do wysokości 3 metrów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *