Majsterkowanie

Renowacja mebli drewnianych dla początkujących

Renowacja mebli drewnianych dla początkujących
Designed by Freepik

Jak odnowić stare meble z drewna, by świetnie prezentowały się w łazience, kuchni lub salonie? Drewno jest materiałem nie tylko eleganckim i stylowym, ale także trwałym. Wystarczy o nie dbać i potrafić je w razie potrzeby odrestaurować. O czym warto pamiętać podczas renowacji mebli z drewna? Podpowiadamy. 

Odnawianie mebli z drewna. Od czego zacząć?

Odrestaurowanie mebli z drewna nie musi być trudne – zdecydowaną większość prac możesz wykonać sam w swoim warsztacie. Trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad.

Odnawianie mebli jest coraz bardziej popularne

Prace DIY bardzo zyskały na popularności dzięki social mediom. W praktyce bardzo efektowne metamorfozy można wykonywać przez odnowienie starych mebli. Odrestaurowując stare meble, propagujemy życie w stylu less waste. Po co wyrzucać szafki z drewna lub płyty, skoro można nadać im nowy design. 

Dobry projekt to podstawa

Podczas prac możemy skorzystać z przynajmniej kilku różnych technik. Najbardziej intuicyjną jest malowanie. Bardzo popularną techniką jest też okleinowanie, które jest dość proste. Jedynymi rzeczami, których w tym przypadku potrzebujemy, są cierpliwość i duża dokładność. Czasami wspaniałej metamorfozy dokonamy wówczas, gdy oczyścimy powierzchnię mebla z farby i odsłonimy naturalne usłojenie.   

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Jeśli chcesz, aby dokonana przez Ciebie renowacja była udana, musisz postępować według instrukcji. O czym pamiętać?

Ocena stanu wyjściowego

Trudno jest w ogóle myśleć o odnawianiu starych mebli bez oceny starych powłok i drewna pod nimi. Drewno ma to do siebie, że wiele zależy od tego, jak jest przechowywane. Najpierw musimy więc sprawdzić, czy mebel nie posiada ubytków. Należy je uzupełnić przed przejściem do właściwej części prac renowacyjnych. Trzeba też sprawdzić, czy w drewnie nie pojawiły się insekty – trzeba je wtedy wytępić, stosując odpowiedni preparat.  

Usuwanie starych powłok

Kolejnym etapem jest oczyszczenie mebla z powłok starej farby lub lakieru. Także wtedy, gdy mamy do czynienia z surowym drewnem, powinniśmy oczyścić papierem ściernym, szlifierką lub cykliną zabrudzenia. Niekiedy, zwłaszcza przy malowaniu niektórymi rodzajami farb, powinniśmy powierzchnię zmatowić – trzeba nadać jej szorstkości po to, by preparat lepiej przylegał do podłoża. 

Czyszczenie 

Po takich wstępnych pracach powierzchnia pozostaje mocno zakurzona. Przed malowaniem lub okleinowaniem musimy ją dokładnie odkurzyć, później zaś umyć i pozostawić do wyschnięcia. Wszystko w trosce o to, aby farba lub okleina dobrze trzymała się podłoża.   

Demontaż

W przypadku szafek i szaf z okuciami, zawiasami i uchwytami, powinniśmy przeprowadzić demontaż wszystkich części, które będą nam utrudniać późniejsze malowanie. Całość skręcimy po wykonaniu zasadniczego etapu renowacji mebli.

Malowanie lub okleinowanie

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednią farbę lub dość trwałą i estetycznie wyglądającą okleinę. Do samego malowania będą nam potrzebne pędzle o większych lub mniejszych wymiarach i wałek do malowania. Przy okleinowaniu przyda się ostry nożyk do papieru. Podczas pokrywania drewna farbą musimy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu preparatu. Pamiętajmy, że ewentualne nakładanie drugiej warstwy możliwe jest dopiero po wyschnięciu pierwszej.  

Czym pomalować drewniane meble?

Podstawowy dylemat dotyczy tego, czy wykorzystamy farbę, impregnat, lakier, czy też lakierobejcę. Wśród farb możemy wybierać takie, które tworzą trwałe i twarde powłoki, ale też np. ozdobne farby kredowe, które podkreślają piękne usłojenie drewna. Innym produktem, którego warto używać, jest lakierobejca. Nie tylko zabezpiecza drewno, ale też nadaje mu koloru. 

Inspiracje do pisania tekstów często czerpie z własnych zainteresowań. Poszukuje ciekawych sposobów aranżacji ogrodu, ale także nietypowych rozwiązań wnętrzarskich. Wszędzie, gdzie to możliwe, chciałby stosować naturalne materiały – najlepiej z dodatkiem bujnej zieleni. Z wykształcenia historyk i ekonomista.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak dbać o dach w Lublinie - poradnik dla właścicieli domów

Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby cieszyć się pięknych dachem jak najdłużej.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?

Z wypożyczalni sprzętu budowlanego korzysta coraz więcej ludzi. To popularne rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych, ale też dla prywatnych inwestorów chcących wykonać prace remontowe bądź budowlane.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jakie zastosowanie ma rusztowanie do 3 metrów?

Rusztowanie to konstrukcja stosowana do prowadzenia prac na wysokościach. Dzięki niemu można wykonywać wiele różnych czynności, w tym malowanie ścian, montaż konstrukcji, prace budowlane, a także naprawy. Istnieją różne rodzaje rusztowań, które można stosować w zależności od potrzeb i wymagań danej pracy. W tym tekście poznasz zastosowanie rusztowania do wysokości 3 metrów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *