Majsterkowanie

Przygotowanie roweru na koniec sezonu – co należy zrobić?

Carl Nenzen Loven/unsplash.com

Sezon rowerowy nieuchronnie dobiega końca. Sprawdź, jakie czynności należy wykonać, aby własnoręcznie przygotować jednoślad na zimowe miesiące.

Jak przygotować rower do zimy? 

Pomimo w miarę sprzyjającej aury pogodowej, koniec sezonu rowerowego staje się faktem. To przykry moment dla wszystkich wielbicieli jazdy! Po wielu miesiącach częstego użytkowania jednośladu, warto zadbać o jego stan, aby dobrze służył nam za kilka miesięcy.

Warto więc poddać rower serwisowaniu. Co ważne, to nie musi oznaczać większych wydatków. Samodzielnie także możesz przygotować swój sprzęt do kilku miesięcy bez jazdy. Dowiedz się, jak się za to zabrać.

Mycie i konserwacja – zadbaj o to na początku!

Zacznijmy od tego, jak postąpić tuż po ostatniej jeździe. Mowa oczywiście o umyciu i konserwacji roweru. Oczywiście najlepiej jest na początku porządnie umyć rower – na mokro. Nie zapomnij też o użyciu jakiegoś środka myjącego, na przykład płynu do naczyń, aby jak najlepiej oczyścić ramę z brudu.

Następnie wszystkie elementy ruchome posmaruj, aby zapobiec korozji. Przy tej czynności postaw na sprawdzone środki do konserwacji.

Gdzie przechowywać rower zimą?

Jeżeli chodzi o kwestię przechowywania roweru zimą, oczywiste jest, że każdy ma w tym przypadku inne możliwości. Jedni dysponują garażem, inni piwnicą. Najważniejsze to nie przechowywać roweru na zewnątrz, na przykład na balkonie – mróz i wilgoć mogą sprawić, że po kilku miesiącach jednoślad będzie w naprawdę kiepskim stanie, a tego na pewno nie chcesz.

Niektóre osoby przechowują rower zimą po prostu w domu i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli masz na to miejsce, warto! Bardzo rozsądną opcją jest także przechowywanie roweru pod pokrowcem przepuszczającym powietrze.

O czym jeszcze należy pamiętać?

No dobrze, a więc Twój rower jest już umyty i lśniący, a najdelikatniejsze części są nasmarowane? Musisz pamiętać również o rozpięciu hamulców oraz poluzowaniu napięcia na łańcuchu.

Nie zapomnij także o napompowaniu opon, oraz o tym, aby co jakiś czas doglądać sprzętu i obracać kołami aby zapobiegać odkształceniom. Zdejmij też z roweru wszelkie akcesoria na baterie.

Zdj. główne: Carl Nenzen Loven/unsplash.com

Od marketingu internetowego do pięknych wnętrz i malowniczych ogrodów - jej zainteresowania są bardzo szerokie. Ponad wszystko ceni sobie relaks z dobrą książką i czas z rodziną.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Gwóźdź w oponie - co należy zrobić?

Gwóźdź w oponie to coś, co może się zdarzyć nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Co zrobić, gdy przykra sytuacja przydarzy się właśnie tobie? Czy opona od razu skazana jest na wyrzucenie?
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Co należy wiedzieć o lutowaniu?

Dowiedz się, na czym dokładnie polega proces lutowania oraz jakie są jego najpopularniejsze rodzaje.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Smarowanie łańcucha rowerowego krok po kroku

Czy smarowanie łańcucha to trudna czynność? Czy musisz prosić o pomoc albo zgłosić się do serwisu? Absolutnie nie! Skorzystaj z naszych wskazówek!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *