Majsterkowanie

Najczęstsze usterki w samochodach

Najczęstsze usterki w samochodach
Designed by Freepik

Które części w samochodach psują się najczęściej? Z pewnością każdy kierowca miał jakąś usterkę w swoim pojeździe. Okazuje się jednak, że niektórym awariom można zapobiec poprzez częste serwisowanie lub wymianę danej części zawczasu. Na co szczególnie zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Dlaczego warto znać typowe awarie w samochodzie?

Warto wiedzieć, jakie awarie w samochodzie pojawiają się najczęściej bez względu na model i markę. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na które podzespoły najbardziej uważać. Szczególnie wyczuleni powinni być właściciele samochodów używanych. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Psująca się klimatyzacja

Współczesne systemy odpowiadające za klimatyzację w samochodzie są dosyć skomplikowane. Już z tego powodu bywają narażone na powstawanie usterek. Dodatkowa trudność polega na tym, że jej wadliwe funkcjonowanie stosunkowo łatwo jest ukryć przed osobą kupującą. Może chodzić np. o samoczynne włączanie się, częste są też problemy z regulowaniem temperatury. Bardzo częstym problemem jest brak właściwej higieny filtrów – wówczas klimatyzacja może być zagrzybiona, co będzie powodowało powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Koszty naprawy wahają się od kilkuset, do kilku tysięcy złotych.

Usterki silnika

Jeśli chodzi o bardzo poważne awarie, to wciąż najwięcej problemów kierowcy miewają z silnikiem. Trudności są tutaj tak duże z dwóch powodów: przede wszystkim możemy mieć  do czynienia z usterkami różnych części, ale także drobny problem łatwo może przeistoczyć się w bardzo kosztowną awarię. Najczęściej chodzi o:

  • problemy natury mechanicznej, gdzie dochodzi do zatarcia tłoku lub łożyska, ale też pęknięcia pierścienia tłokowego;
  • kłopoty z turbosprężarką;
  • niewłaściwe działanie układów smarowania;
  • trudności z częściami zaliczanymi w skład elektroniki np. ze sterownikami lub czujnikami;
  • uszkodzenie głowicy. 

Problemy z oponami

Opony odpowiadają przede wszystkim za właściwą przyczepność do nawierzchni. Ich znaczenie dla bezpiecznej jazdy jest więc nieocenione. Wystawione na ciągłe tarcia, mogą się dość łatwo uszkodzić. Do częstych przyczyn awarii związanych z oponami i ich funkcjonowaniem można zaliczyć zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w ich wnętrzu, przesadne obciążenia lub niedopasowanie felgi do samochodu. Zdarza się wreszcie, że w toku użytkowania dochodzi np. do jej przecięcia czy poważnego uszkodzenia.   

Akumulator

Problemy z akumulatorem najczęściej pojawiają się przy niskich temperaturach, ale nie jest to reguła. Po prostu przy dużym mrozie akumulator może się dość łatwo i niespodziewanie rozładować. Problemy wieszczy też niedostateczny poziom elektrolitów czy zaniedbania, takie jak choćby zardzewiałe zaciski. Na problemy narażamy się wreszcie wówczas, gdy do naszego samochodu dobrany został niewłaściwy typ akumulatora.  

Wspomaganie układu kierowniczego

Obecnie stanowi standardowe wyposażenie auta, które ma jednak tendencję do psucia się. Problem jest bolesny zwłaszcza w autach nowszej generacji, gdzie występują układy elektrohydrauliczne. Ich awaria może nas słono kosztować. W przypadku tego układu powinny nas zaalarmować symptomy, takie jak zgrzyty, problemy przy skręcaniu i manewrach.  

Awarie szyb

Odbijające się od auta kamyki mogą prowadzić do niewielkich zarysowań i mikropęknięć w szybach. Niestety, te drobne usterki bywają bagatelizowane przez kierowców. W toku normalnego użytkowania ich występowanie faktycznie bywa niezauważalne. Problem powstaje wtedy, gdy dochodzi do stłuczki. Lepiej więc zadbać o to wcześniej i dokonać napraw w warsztacie.     

Inspiracje do pisania tekstów często czerpie z własnych zainteresowań. Poszukuje ciekawych sposobów aranżacji ogrodu, ale także nietypowych rozwiązań wnętrzarskich. Wszędzie, gdzie to możliwe, chciałby stosować naturalne materiały – najlepiej z dodatkiem bujnej zieleni. Z wykształcenia historyk i ekonomista.
Kamil Michaluk
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak zawiesić tablicę na notatki?

Chcesz zawiesić w pokoju tablice na notatki, ale nie do końca wiesz, w jaki sposób się do tego zabrać? Podpowiadamy!
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Renowacja mebli drewnianych dla początkujących

Co zrobić, żeby stare meble z drewna zyskały nowe życie? Oto najważniejsze etapy prac. Sprawdź!
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Odnawianie parapetu - czym pomalować?

Co zrobić, żeby stary parapet znów świetnie się prezentował? Dowiedz się, czym go pomalować.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *