Majsterkowanie

Jak zawiesić lampkę na balkonie?

Hédi Benyounes/unsplash.com

Kiedy przychodzą cieplejsze dni, każdy posiadacz balkonu czy tarasu zaczyna właśnie tam spędzać znacznie więcej czasu. Staramy się również zaaranżować tę przestrzeń, by przebywanie tam było czystą przyjemnością. Jednak kiedy wiemy, że na naszym balkonie nie ma wystarczająco dużo światła, by móc spędzać tu komfortowo wieczory, zastanawiamy się, jak zawiesić tam lampę oraz co wybrać, by stworzyć przyjemny klimat. 

Na balkonach wieszamy zazwyczaj lampki w okresie około bożonarodzeniowym, kiedy mamy w zwyczaju przystrajać nasze domy i ogrody. Jednak coraz częściej i w okresie wiosenno-letnim dochodzimy do wniosku, że stworzenie przyjemnej atmosfery dzięki dodatkowemu światłu na balkonie również jest dobrym pomysłem. 

Jakie lampki wybrać na balkon?

Na początek musimy zastanowić się jakiego typu oświetlenia potrzebujemy? Czy jest to jedno większe źródło światła, na przykład w postaci lampki stojącej na stoliku bądź kinkietu zamontowanego na ścianie, który pozwoli nam na długie wieczory przy książce spędzone wśród pięknych, balkonowych kwiatów? A może zależy nam na stworzeniu delikatnej poświaty podświetlającj kwiaty i tu wystarczą bezprzewodowe lampki solarne, mocowane do balustrady czy bezpośrednio w donicach?

A może postawisz na drobne lampki bądź żarówki na przewodzie oplecione wokół balustrady? Niezależnie od tego, co wybierzesz, musisz pamiętać, by były to lampy przystosowane do warunków zewnętrznych.

Niedopuszczalny jest montaż na zewnątrz oświetlenia wewnętrznego – może być to wysoce niebezpieczne. Lampy na balkon powinny być wykonane z odpowiednich materiałów i spełniać specjalistyczne normy bezpieczeństwa. Ich wskaźnikiem jest współczynnik IP, który w przypadku oświetlenia tarasowego czy balkonowego powinien wynosić minimum IP44, choć może oczywiście więcej.

Czy musisz zgłaszać montaż oświetlenia? 

Kiedy mówimy o lampkach świątecznych, nie musimy nigdzie zgłaszać ich montażu. Jednak wszelkie inne interwencje czasem wymagają pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej, do której należymy. W związku z tym, jeśli akurat w naszej spółdzielni jest to wymagane, musimy zgłosić chęć montażu oświetlenia i uzyskać na to pozwolenie. Jeśli nie masz pewności, jak to wygląda u Ciebie, po prostu skontaktuj się z administracją. 

Jak zawiesić lampę na balkonie?

Zdecydowałeś, że chcesz zamontować lampę wiszącą lub kinkiet, otrzymałeś już na to pozwolenie i kupiłeś ją? Świetnie! Teraz możesz przystąpić do pracy, jednak jeśli nie jesteś z wykształcenia elektrykiem, zachęcamy, by to właśnie on dokonał montażu lampy. Pamiętaj, że praca z prądem, w dodatku na wysokości może okazać się niebezpieczna, a nieodpowiedni montaż oświetlenia może doprowadzić do tragedii.

Jeśli jednak wybrane przez Ciebie lampki nie wymagają podłączenia do sieci, ich montażem możesz zająć się samodzielnie. Kiedy postawiłeś na podłączane do gniazdka lampki w stylu cotton balls bądź żarówki, opleć je wokół balustrady bądź szczebelków. Jeszcze prościej ma się sytuacja, kiedy wybraliśmy lampki solarne, które wystarczy wbić w doniczki bądź przymocować opaskami do balustrady. Większe lampy, na przykład wolno stojące, mogą potrzebować przytwierdzenia ich do podłoża, co zrobisz dołączonymi do zestawu wkrętami.

Zdj. główne: Hédi Benyounes/unsplash.com

Z wykształcenia polonistka. Z zawodu dziennikarka i copywriterka. Miłośniczka dobrej literatury i gier planszowych. Swój dom uważa za centrum wszechświata, choć nie ma problemu z opuszczaniem go, by poznać nowe miejsca i ludzi.
Marta Kozłowska
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Co zrobić z autem powypadkowym?

Auto powypadkowe jest sporym problemem. Co więc zrobić ze zniszczonym samochodem, jeśli przydarzyła Ci się kolizja lub wypadek? Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie pozbyć się kłopotu.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Serwisowanie auta – o co zadbać?

Regularne serwisowanie samochodu to gwarancja sprawności i komfortu jazdy, Dowiedz się więc, o co należy zadbać podczas wizyty u serwisanta.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Wymiana wkładki w drzwiach krok po kroku

Przynajmniej raz w życiu będziemy musieli wymienić wkładkę w drzwiach. Na szczęście nie jest to skomplikowane zadanie, więc poradzimy sobie sami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *