Majsterkowanie

DIY: Półka na sznurku – jak ją zrobić?

DIY: Półka na sznurku - jak ją zrobić?
Designed by Freepik

Jeśli kochasz majsterkowanie, a tworzenie czegoś od zera sprawia Ci dużo frajdy, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy pomysł na zrobienie półki na sznurku.

Naturalne materiały

Styl rustykalny na stałe zagościł we wnętrzach wielu osób. Naturalne materiały, takie jak chociażby drewno, juta czy sznurki, cieszą się dużym powodzeniem w sztuce dekoratorskiej czy meblarskiej. Tworzy się z nich przepiękne huśtawki, fotele, ale też półki. Niestety meble z naturalnych materiałów potrafią być bardzo drogie. Dziś przedstawiamy pomysł na półkę na sznurku DIY. Z tym projektem poradzi sobie nawet niedoświadczony majsterkowicz.

Lista zakupów, czyli w co się musisz zaopatrzyć

Żeby wykonać piękną półkę na sznurku z naszego projektu, musisz mieć:

  • drewniane deski (ilość desek, które musisz przygotować, będzie zależeć od tego, czy chcesz podwójną, czy pojedynczą półkę),
  • sznur jutowy (najlepiej grubo pleciony),
  • wytrzymały hak do powieszenia półki,
  • narzędzia: młotek, wiertarka z wiertłem.

Jak widzisz, „lista zakupów” nie jest skomplikowana, wszystkie te rzeczy bez problemu znajdziesz w sklepie z rękodziełem lub w zwykłym sklepie budowlanym. Oczywiście sznur jutowy możesz zastąpić każdym innym grubym sznurem, decyzja należy do Ciebie.

Drewniane deski możesz, ale nie musisz, pomalować na dowolny kolor. Wtedy do listy zakupów musisz dorzucić papier ścierny, którym dokładnie zmatowisz i oczyścisz deski przed pomalowaniem oraz lakierobejca do malowania Twoich desek. Skoro wiesz już, czego potrzebujesz, to do roboty!

Półka na sznurku – pierwsze kroki

Jeśli zdecydujesz się pomalować deski, najpierw musisz posłużyć się papierem ściernym. Załóż rękawice i zacznij matowić deski (tym sposobem unikniesz zacieków i odprysków farby w przyszłości). 

Teraz czas na malowanie, nałóż jedną warstwę lakierobejcy, po kilkunastu minutach drugą. Jeśli konieczna jest kolejna warstwa, odczekaj kolejne kilkanaście minut i powtórz malowanie. Pamiętaj, że żeby zabrać się za kolejne kroki robienia półki, deski muszą być zupełnie suche!

Część właściwa projektu

Jeśli nie planujesz malować swoich desek, to to będą dla Ciebie pierwsze kroki. Musisz zacząć od decyzji o wymiarach Twojej półki. Najlepiej  kupić takie deski, które będą już w pożądanym przez ciebie wymiarze. Warto wiedzieć, że w wielu sklepach budowlanych można przyciąć materiały do wymyślonego przez Ciebie wymiaru za darmo. Warto skorzystać z tej usługi, jeśli nie masz doświadczenia z piłą – palce jeszcze Ci się przydadzą w kolejnych etapach projektu!

Załóżmy, że masz już gotowe deski, teraz czas na wywiercenie otworów w rogach. Otwory powinny być na tyle duże, żeby mógł przejść przez nie sznur. Jeśli nie masz doświadczenia z wiertarką, poproś o pomoc. 

Przez otwory w deskach przeciągnij sznur. Końce możesz podkleić taśmą, ułatwi Ci to przeciąganie ich, jeśli wychodzą z nich nitki utrudniające proces. Pamiętaj, aby zawiązać supeł pod górną półką, tak aby nie spadła na dolną. Następnie przeciągnij sznur przez dolną deskę, zostaw go trochę więcej i także zawiąż pod nią mocny supeł tak, aby drewno było stabilne. Półka jest prawie gotowa. 

Teraz czas na przymocowanie jej do ściany lub sufitu. Półka na sznurku przyczepiona do sufitu i swobodnie zwisająca na pewno będzie stabilniejsza i będzie trzymać się lepiej. Nie każda powierzchnia się jednak do tego nadaje. Przymocuj hak do ściany bądź sufitu i zawieś na nim półkę. Gotowe! Pamiętaj jednak, żeby nie stawiać na półce bardzo ciężkich przedmiotów.

Studentka e-Edytorstwa, prywatnie technologiczny freak. Kocha gadżety, tablety i inne konsolety ;). Młody dorosły, który uczy się życia i lubi wiedzieć co w trawie piszczy.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak skutecznie zwalczyć gryzonie w domu bez użycia chemikalii?

Odkryj skuteczne, ekologiczne metody zwalczania gryzoni w domu, bez użycia szkodliwych chemikalii. Porady, techniki oraz bezpieczne sposoby na pozbycie się nieproszonych gości.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak wybrać odpowiednią oczyszczalnię ścieków dla twojego domu lub biznesu

Poznaj, jak wybrać oczyszczalnię ścieków idealną dla domu lub biznesu. Artykuł omawia różne typy oczyszczalni, kluczowe kryteria wyboru i dodatkowe wskazówki dla wyboru najodpowiedniejszego systemu.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak wybrać odpowiednią sprężarkę tłokową - poradnik dla początkujących

Poznaj kluczowe aspekty wyboru sprężarki tłokowej przeznaczone dla początkujących. Artykuł omawia podstawowe cechy, różnice między modelami i oferuje praktyczne porady.
Czytaj więcej

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *