Artykuł sponsorowany
Spadzisty dach może zapewnić bezpieczeństwo, poczucie komfortu i przytulności oraz mieć bardzo specyficzny urok. Aby mieszkanie na poddaszu wyglądało na przestronne, modne i nowoczesne, konieczne jest jednak przestrzeganie pewnych wytycznych aranżacyjnych i umeblowania.
Dla każdego, kogo na to stać, alternatywą jest indywidualne dopasowanie szafek, regałów i szaf przez stolarza. Jest to sposób na zapewnienie, że idealnie wpasowują się pod spad, wykorzystując każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Również meble do zabudowy powinny być w jasnych kolorach. Drzwi przesuwne najlepiej sprawdzają się w szafach. Każdy, kto posiada apartament dwupoziomowy, może wykorzystać pustą przestrzeń pod schodami, oferując miejsce na szafki na buty i wieszaki na ubrania.
W przypadku stolika kawowego sensowne może być wybranie modelu z wbudowanymi szufladami, które oferują miejsce na świece, serwetki, zastawę stołową, a nawet sztućce. Taborety z ukrytymi schowkami pod powierzchnią siedzenia oferują taką samą korzyść, jak dodatkowe schowki. A elementy do przechowywania pod łóżkiem to idealny sposób na przechowywanie pościeli i koców.
W kuchni między blatem a górnymi szafkami można zamontować dodatkowe półki. Jednak należy ich używać rzadko, ponieważ w przeciwnym razie kuchnia może wyglądać na zapchaną. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, półki można wbudować w ścianę tuż pod oknem, tworząc parapet.
W przypadku mieszkań na poddaszu odpowiedni dobór kolorów jest kluczowy.
Biel sprawia, że każde pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Z drugiej strony ciemne kolory mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się przytłaczające i niepotrzebnie ponure. Oprócz bieli pasują również kolory pastelowe, takie jak jasnoniebieski, kremowy, płowy, szary, różany czy żółty. Aby uzyskać różnorodność i kontrast, warto pomalować jedną ścianę na inny kolor, a resztę na biało. Pomieszczenie staje się bardziej żywe i mniej nudne. Tapety z rozłożystymi lub nieregularnymi wzorami – czy to w kwieciste wzory, czy w paski – należy z nich całkowicie zrezygnować.
Meble natomiast mogą mieć jasny kolor. Czerwona sofa w pokoju, który poza tym jest przeważnie biały, tworzy bardzo ciekawy kontrast. Jeszcze jeden czerwony element dekoracji wzmocni efekt. Kolory powinny być używane do podkreślenia i zaakcentowania. Belki dachowe, jeśli są widoczne, mogą służyć jako inspiracja dla schematu kolorystycznego, przy czym inne meble powinny nabrać tego samego odcienia. Warto na przykład zastosować płytki drewnopodobne.
W mieszkaniu na poddaszu oprócz odpowiedniego doboru koloru, niezbędne jest również odpowiednie oświetlenie. Preferowane jest oświetlenie pośrednie, wykluczające lampy wiszące, ponieważ zmniejszają one pomieszczenie i tworzą ciemne narożniki. Tam, gdzie to możliwe, należy zainstalować dwie warstwy oświetlenia, aby wzmocnić iluzję głębi. Inną możliwością jest stworzenie różnych „wysp oświetleniowych”. Jadalnia, miejsce robocze i salon – zwłaszcza w mieszkaniu na planie otwartym – można zaakcentować własnym oświetleniem, dodając domowej i przytulnej atmosfery. Możesz też zakupić jasne rolety do okien dachowych.
Ogromne, ciemne mahoniowe meble – nieważne jak piękne – nie pasują do mieszkania na poddaszu. To samo dotyczy ogromnych meblościanek. Sam sufit powinien być wolny od dekoracji. Niskie stoliki, kredensy, komody, lub delikatne sofy optycznie powiększają pomieszczenie. Regały niskie lub półwysokie są idealnym wyborem, gdyż zmieszczą się pod spadzistym dachem – na przykład półki w systemie modułowym, składane indywidualnie – podobnie jak elementy sześcienne do układania w stos z ukośnymi bokami, pozwolą na optymalne wykorzystanie miejsca do przechowywania.
Z reguły meble oferujące miejsce do przechowywania powinny znajdować się pod spadem. Sofy, fotele i stoły w jadalni powinny zajmować środek pomieszczenia. Jedną rzeczą, której należy unikać, jest przepełnienie pokoju, co może sprawić, że poczujesz się przytłoczony. Ścianki działowe mogą być pomocne w przypadku dużej otwartej przestrzeni, ale powinny być również lekkie – konkretniej matowe szkło i ażurowe ekrany będą właściwym wyborem. Lustra to kolejny sposób na powiększenie pokoju. Dostępne są różne klasyczne rodzaje płytek lustrzanych, które doskonale nadają się do zabudowania ścian działowych.