Inspiracje

Jak zaoszczędzić na prądzie, mieszkając samemu?

Mamun Srizon/unsplash.com

Zastanawiasz się, jak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej w jednoosobowym gospodarstwie domowym? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych podpowiedzi, dzięki którym zmniejszysz kwotę na rachunku za prąd i będziesz żyć bardziej ekologicznie. 

Wyciągaj wtyczki z kontaktu

Zapanowanie nad tym, co jest aktualnie podłączone do gniazdek elektrycznych, bywa problematyczne. Kiedy jednak mieszka się samemu, o wiele łatwiej mieć to na uwadze. Przed wyjściem z domu pamiętaj więc o tym, by wszystkie aktualnie nieużywane urządzenia odłączyć od prądu: ładowarki, zasilacze, sprzęty z trybem stand-by (czuwania). Wbrew pozorom taka przezorność pozwala całkiem sporo zaoszczędzić – być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile energii elektrycznej pochłania pozostawianie wpiętych wtyczek.

Zarządzaj praniem i zmywaniem 

Tak naprawdę, jeżeli chodzi o urządzenia AGD, w przypadku singli najlepiej sprawdzają się małe modele, fabrycznie przystosowane do niewielkich gospodarstw domowych. Na rynku znaleźć można zmywarki o szerokości 45 cm czy też pralki z pojemnością bębna 3–4 kg. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest możliwość wymiany takiego sprzętu na mniejszą wersję. Co więc zrobić, by zaoszczędzić?

Przede wszystkim pamiętaj, że włączanie pralki/zmywarki z połową wsadu mija się z celem. Urządzenie pobierze bowiem nieadekwatną ilość energii elektrycznej do swojej zawartości. Staraj się więc czekać do momentu, aż bęben będzie zapełniony, a kosze odpowiednio załadowane. 

Oczywiście istnieje program połowa załadunku, który w tym przypadku świetnie się sprawdzi, ale można go spotkać przede wszystkim w nowszych modelach. Jeśli Twoja pralka/zmywarka takiego nie posiada, wybieraj na przykład cykl eko, który pozwala zaoszczędzić wodę i prąd.

Zwróć uwagę na grzejniki 

Nie da się ukryć, że bardzo dużo energii elektrycznej pochłania ogrzewanie. Aby temu zaradzić, obniż temperaturę na termostacie w rzadziej używanych pomieszczeniach o jeden stopień. Jak podaje Energa, pozwala to zaoszczędzić nawet 6% całego zużywanego prądu. Oprócz tego dbaj o to, by nie przegrzewać pomieszczeń. Skoro nikt inny z Tobą nie mieszka, nie ma przeszkód, aby na czas wyjścia z domu trochę przykręcić ogrzewanie.

Jakie jeszcze tricki możesz wykorzystać?

  • Nie zasłaniaj grzejników meblami czy łóżkiem;
  • wykorzystuj słońce i dzienne światło do ogrzewania pomieszczeń;
  • sprawdzaj szczelność okien;
  • zimą nie otwieraj okien na dłużej niż 2–3 minuty.

Gotuj oszczędnie 

Podczas przyrządzania posiłków również możesz wdrożyć kilka prostych nawyków, które pozwolą Ci zmniejszyć rachunki. Po pierwsze nie stawiaj za małych/za dużych garnków na polach grzewczych – wystarczy, by temperatura skupiała się na środku naczynia. Po drugie nie zapominaj o używaniu pokrywek, które przyspieszają zwiększanie temperatury potrawy, a co za tym idzie, skracają czas używania prądu. Gotowanie zbyt dużej ilości wody w czajniku również jest niepotrzebne – wlewaj tylko taką ilość, jaka faktycznie będzie Ci niezbędna.

Oszczędzanie prądu w jednoosobowym mieszkaniu nie jest wcale trudne. Wystarczy wyrobić sobie kilka przyzwyczajeń, które szybko staną się częścią codziennego życia, by odczuć różnicę w budżecie. Powodzenia!

Zdj. główne: Mamun Srizon/unsplash.com

Jej największą pasją zdecydowanie są podróże, choć większość swojego życia spędza przy biurku, gdzie zawzięcie stuka w klawiaturę. Zawsze ma w głowie najbardziej zaskakujące ciekawostki, a gdyby mogła, zaadoptowałaby wszystkie koty świata. To osoba, która nigdy się nie nudzi.
Polecane artykuły
Inspiracje

Jak wyróżnić się na tle konkurencji? Wybierz Kreator CV i stwórz skuteczny życiorys

W świecie, gdzie każda oferta pracy przyciąga setki, jeśli nie tysiące aplikacji, kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się z tłumu. Twoje pierwsze wrażenie jako kandydata zwykle opiera się na CV, które przesyłasz.
Czytaj więcej
Inspiracje

Plac zabaw- ulubione miejsce każdego dziecka

Dowiedz się o nich więcej i sprawdź jakie rozwiązania na place zabaw oferują producenci.
Czytaj więcej
Inspiracje

Kiedy warto zamontować żaluzje fasadowe?

Nawet na strzeżonym osiedlu warto mieć dodatkowe zabezpieczenie, takie jak na przykład żaluzje fasadowe, dzięki którym można spać spokojnie, a także wyjechać na urlop nie martwiąc się, że ktoś będzie zaglądać do wnętrza domu. 
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *