Inspiracje

Budujemy studio fotograficzne w domu! Jaki sprzęt jest potrzebny?

Budujemy studio fotograficzne w domu! Jaki sprzęt jest potrzebny?
Designed by Freepik

Studio fotograficzne w domu to marzenie wielu osób. Wykonywanie profesjonalnych zdjęć we własnych, specjalnie zaaranżowanych do tego pomieszczeniach, jest dziś możliwe. Wystarczy, że zorganizujemy sprzęt, który pomoże nam realizować pasję. 

Jakiego sprzętu potrzebujesz, by stworzyć swoje idealne domowe studio?

Krok pierwszy, czyli wybór przestrzeni do aranżacji studia

Pierwszym krokiem, by stworzyć w domu swoje prywatne studio fotograficzne, jest wybór przestrzeni. Powinno być to pomieszczenie z dostępem do światła dziennego. Jest to spore ułatwienie, ponieważ dzięki temu nie będziemy potrzebować wielu lamp, które i tak nigdy nie zastąpią nam naturalnego światła. 

Krok drugi, czyli skompletowanie sprzętu potrzebnego do budowy studia

Drugi, bardzo ważny etap budowy studia, to dokładne zaplanowanie, jakich sprzętów potrzebujemy, by zaaranżować profesjonalne studio fotograficzne. Na pewno nie obejdzie się bez zakupu tła fotograficznego, lamp, blend oraz ewentualnie namiotu bezcieniowego. Wszystko jednak zależy od tego, jakie fotografie chcesz wykonywać w swoim studio.

  1. Tło fotograficzne

Tło fotograficzne odgrywa bardzo ważną rolę. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybieramy naturalne lub wyróżniające się tło. Możemy je również z łatwością stworzyć sami. Tłem może być przecież biała ściana, która jest świetnym wyborem, jeśli nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy na budowę studia w domu lub po prostu wolimy przeznaczyć te pieniądze na lampy. Za tło może posłużyć nam tkanina, konstrukcja z desek lub inny dowolny materiał. Wiele osób swoje tła buduje z kartonów, które okleja kolorowymi papierami. Cena profesjonalnego tła, które możemy zakupić w wielu sklepach fotograficznych, jest uzależniona od jego wielkości i waha się między 100-200 złotych.

Dobierając tło, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zdjęcia chcemy wykonywać w studiu fotograficznym w domu. W przypadku portretów spokojnie możemy pozwolić sobie na tło własnego autorstwa. Ważnym aspektem jest mocowanie tła. Możemy nakleić je na ścianę lub powiesić na specjalnych stojakach, które możemy kupić albo skonstruować samodzielnie. Wystarczy połączyć ze sobą łącznikiem poprzecznym dwa stojaki. 

  1. Lampy i blendy

Wybór lamp do naszego studia to jedna z najważniejszych decyzji, którą podejmujemy. Musimy dokładnie przemyśleć ile i jakie lampy powinniśmy wykorzystać, by zdjęcia nie traciły na jakości przez brak dobrego światła. Kupując oświetlenie, powinniśmy wiedzieć, jakie obiekty będą przez nas fotografowane. Jeśli chcemy wykonywać portrety w domowym studiu fotograficznym, największą uwagę powinniśmy przywiązywać do oświetlenia. Na początek swojej przygody z fotografią możemy zakupić dwa lub trzy stelaże z lampą, która świeci białym światłem. W internecie taki zestaw znajdziemy już za ok. 100 złotych.

W komplecie najczęściej znajduje się parasol. Biały umożliwia uzyskanie efektu delikatnie rozproszonego światła, a czarny odbija światło. Jeżeli chcielibyśmy zastosować tańsze rozwiązanie, możemy wykorzystać oświetlenie, które mamy w domu, czyli lampki biurkowe, nocne, halogenowe i inne. Najlepszy efekt uzyskamy, wykorzystując lampy lub zestawy zakupione w sklepach fotograficznych. 

Kolejnym ważnym sprzętem, o którym należy pamiętać, jeśli chcesz mieć domowe studio fotograficzne, są blendy. Dzięki nim możemy manipulować światłem, akcentować i odbijać je w określony sposób, modyfikować w zależności od naszych potrzeb. Blendy kupimy za około 60 złotych, ale z powodzeniem możemy też wykonać je sami. Wystarczy na karton przykleić folię aluminiową, która współgra ze światłem w taki sam sposób, jak profesjonalna blenda.

  1. Namiot bezcieniowy

Namiot bezcieniowy to obowiązkowy element naszego studia fotograficznego w domu, jeżeli chcemy uwieczniać małe obiekty. Możemy go kupić lub wykonać samodzielnie. Cena gotowego namiotu to kilkadziesiąt złotych. Jeśli chcemy zrobić go sami, możemy wykorzystać na przykład karton, w którym wycinamy otwory, a następnie oklejamy od wewnątrz białym papierem lub bibułą. Przez wycięte przestrzenie będzie wpadać do naszego namiotu światło. 

Absolwentka dziennikarstwa, aktualnie studentka Szkoły Filmowej. Dom to dla niej ważne miejsce. Dużą uwagę przywiązuje do przestrzeni, w której przebywa. Kocha naturę, muzykę, książki i film. Nieustannie poszukuje tricków i ciekawych rozwiązań, które ułatwiają jej codzienne funkcjonowanie.
Polecane artykuły
Inspiracje

Dlaczego warto posiadać w łóżku wygodny materac?

Jako że większość ludzi spędza przynajmniej jedną trzecią swojego życia w łóżku, to ważne jest, aby to miejsce było jak najbardziej wygodne i komfortowe. Kluczowym elementem wygodnego łóżka jest oczywiście materac, który stanowi podstawową warstwę pod naszymi plecami i kształtuje jakość naszego snu. W tym tekście omówimy, dlaczego warto posiadać w łóżku wygodny materac i jakie korzyści płyną z jego posiadania.
Czytaj więcej
Inspiracje

Metalowe meble - solidne i trwałe rozwiązanie dla Twojego domu

Metalowe meble to coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacji wnętrz oraz ogrodów. Charakteryzują się one solidnym wykonaniem oraz trwałością, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w każdym domu. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy metalowych mebli oraz ich zalety i wady.
Czytaj więcej
Inspiracje

Jakimi zasadami kierować się przy wyborze mebli?

Jak kupić meble, którymi będziemy cieszyć się przez wiele lat? Jak zadbać o to, aby aranżacja była spójna? Co ma największe znaczenie przy zakupie mebli? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *