Inne

Zasady karmienia kota

Artykuł sponsorowany

Opieka nad zwierzęciem to ogromna radość, ale również duża odpowiedzialność. Jeżeli chcesz zaadoptować kota lub już jesteś opiekunem dla pupila, koniecznie wyedukuj się w obszarze opieki nad nim, w tym zakresu podstawowych potrzeb fizjologicznych zwierzaka.

Co musi znaleźć się w kociej diecie?

Kocia dieta nie jest bardzo skomplikowana, a mając dostępne na rynku karmy suche i mokre – dostępne na przykład na stronie: https://animalo.pl/product-category/koty/karmy-dla-kotow/ – jej zorganizowanie nie powinno być żadnym problemem. Pamiętaj jednak, że duża dostępność produktów nie zwalnia Cię z obowiązku uważnego czytania etykiet i obserwowania swojego pupila. Co więc powinno znaleźć się w kociej karmie, aby zwierzak prawidłowo się rozwijał? Koty potrzebują przede wszystkim podstawowych makroelementów: białka, tłuszczu i (choć w mniejszych ilościach niż ludzie) węglowodanów. Ważne są również mikroelementy, czyli witaminy i minerały, a także przeciwutleniacze, glukozaminy czy betakaroteny. Ogromną rolę w zdrowo zbilansowanej diecie odgrywa również optymalna ilość wody. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje, możesz zdecydować się na karmienie swojego podopiecznego karmą suchą, mokrą lub jedzeniem domowym. W przypadku zwierząt wychodzących czasami nie da się również uniknąć samodzielnego uzupełniania diety o drobne kręgowce i bezkręgowce przez kota. A jednak tam, gdzie to Ty decydujesz, warto podjąć racjonalną i najlepszą dla zwierzęcia decyzję.

Karma sucha

Na stronie: https://animalo.pl/product-category/koty/ znajdziesz szeroką ofertę kociej karmy, zarówno w suchych, jak i mokrych odmianach. Jakie są zalety suchej karmy? Przede wszystkim łatwość w przechowywaniu, duże bezpieczeństwo mikrobiologiczne i, co z nim związane, długa data przydatności do spożycia. To wszystko zachęca do kupowania i ułatwia życie z kotem. Czy jednak sucha karma jest wystarczająca? Tak jak wspomnieliśmy, warto pamiętać o uzupełnieniu diety kota w odpowiednią ilość wody. Jeżeli o to zadbasz, dostarczanie pozostałych składników odżywczych w postaci suchej karmy nie powinno stanowić problemu – jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, konieczne skonsultuj się z weterynarzem.

Karma mokra

Alternatywą dla karmienia pupila karmą suchą, jest stosowanie karmy mokrej. Zazwyczaj w jej skład wchodzą ryby, różnego rodzaju mięso oraz warzywa. Niestety, należy uważnie czytać etykiety, ponieważ niektórzy producenci zamieniają pełnowartościowe składniki na uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład podroby i odpady poubojowe. Jedzenie ich zazwyczaj nie jest zagrożeniem dla kota, ale może przekładać się na mniejszą wartość odżywczą posiłków i nie zapewniać zwierzętom wszystkich potrzebnych składników. Zazwyczaj jednak karma mokra i tak cechuje się większą zawartością mięsa niż karma sucha – a co za tym idzie, warto urozmaicać nią od czasu do czasu dietę pupila żywiącego się głównie „na sucho”.

Fot.: Piotr Musioł/unsplash.com

Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Polecane artykuły
Inne

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to choroba, z którą styka się coraz więcej ludzi. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – niestety sporo osób nadal lekceważy tę dolegliwość i nie jest do końca świadoma jej objawów. Jak rozpoznać depresję?
Czytaj więcej
Inne

Jakie są rodzaje smyczy dla psa i jaka jest najlepsza?

Poznaj już dziś wszystkie rodzaje smyczy dla psa i wybierz najlepszy model dla swojego czworonoga!
Czytaj więcej
Inne

Czym jest i jak się objawia astygmatyzm?

Zastanawiasz się, czym jest astygmatyzm? Poznaj, czym jest i jakie są jego objawy.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *