Inne

Najważniejsze informacje o księgach wieczystych

Artykuł sponsorowany

Kupno działki budowlanej, domu lub innej nieruchomości, wiąże się z szeregiem dokumentów, pozwoleń i formalności, jakie trzeba wypełnić, aby móc legalnie stać się właścicielem ziemi lub obiektu. Jednym z najważniejszych aspektów, jakich trzeba dopilnować przed podpisaniem umowy kupna posiadłości, są zapisy w księgach wieczystych. Czym są księgi wieczyste i co należy o nich wiedzieć? Podpowiadamy!  

Księgi wieczyste – co to takiego?  

Podstawowym dokumentem umożliwiającym ustalenie stanu prawnego nieruchomości, są księgi wieczyste Kraków, Łódź czy Warszawa to ogromne miasta, w których jest mnóstwo nieruchomości i czasem trudno jednoznacznie ustalić właściciela danej działki czy budynku. Rejestr ksiąg wieczystych jest prowadzony przez wydziały sądów rejonowych, a obowiązkiem właściciela nieruchomości jest dopilnować, aby treść księgi wieczystej odzwierciedlała stan faktyczny. Wszelkie pojawiające się niezgodności mogą powodować utrudnienia przy sprzedaży nieruchomości, zarządzaniu nią lub przy staraniach o kredyt hipoteczny. Ujawnienie w księdze wieczystej obowiązujących praw leży zarówno w interesie właściciela nieruchomości, jak i osób mających określone prawa względem nieruchomości. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku ograniczonego prawa rzeczowego, prawo ujawnione w księdze wieczystej ma pierwszeństwo przed prawem w niej nieujawnionym.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej działki lub domu?

Jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej możesz samodzielnie poszukać ksiąg wieczystych działki, którą planujesz kupić. Jest na to kilka sposobów, a wybór metody zależy od tego, jakie informacje na temat działki posiadasz. Jeśli znasz numer identyfikacyjny danej nieruchomości, możesz w internetowej wyszukiwarce znaleźć księgi wieczyste po numerze działki. Takie dane o posiadłości, która Cię interesuje możesz znaleźć stacjonarnie w siedzibie Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków lub na rządowej stronie internetowej, gdzie również otrzymasz dostęp do map ewidencyjnych. Księgi wieczyste Wrocław zawierają wszystkie potrzebne informacje dotyczące praw własnościowych do nieruchomości, dlatego warto znaleźć je przed decyzją o kupnie. 

Inną metodą, jeśli nie chcesz szukać i starać się o dostęp do numerów identyfikacyjnych działki, możesz również wyszukać księgi wieczyste po adresie. Do tego wystarczy znać jedynie adres nieruchomości, a ten bardzo łatwo jest znaleźć. Jeśli więc nie masz możliwości pozyskania dostępu do map ewidencyjnych, możesz wyszukać potrzebne informacje na podstawie adresu, pod jakim znajduje się działka.    

Status prawny działki i posiadłości  

Sytuacje, w których ktoś kupuje nielegalnie postawiony na działce dom zdarzają się na szczęście coraz rzadziej, ale niestety nadal przy kupnie domu można się bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Dom, garaż, pomieszczenie gospodarcze, wiata czy przybudówka mogą stać na działce bez koniecznego zezwolenia budowlanego. W takiej sytuacji nowy właściciel posesji zobowiązany jest taki obiekt rozebrać, a przed postawieniem nowych, złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. O tym, czy coś powinno znajdować się na działce, czy też nie, dowiesz się z ksiąg wieczystych. Są to naprawdę ważne informacje, które warto sprawdzić przed zakupem, by oszczędzić sobie problemów i nieprzyjemności.

Zdjęcie główne: pexels.com/Arina Krasnikova

Nie tylko lubi pisać o ogrodzie i domu, ale także się nim zajmować. Często podejmuje się rozmaitych zmian we własnym mieszkaniu, łącząc różne style. Kiedy tylko może, wyjeżdża na Mazury, by cieszyć się bliskością przyrody.
Polecane artykuły
Inne

Jak prawidłowo przygotować się do hodowli drobiu: skuteczne metody dezynfekcji i niezbędne akcesoria?

Dowiedz się, jak skutecznie przygotować się do hodowli drobiu. Poznaj niezbędne metody dezynfekcji i odkryj, jakie akcesoria są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji ptaków.
Czytaj więcej
Inne

Zasady karmienia kota

Czy wiesz już wszystko o diecie swojego kota i karmie, którą kupujesz? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, czytając etykiety. Zapewnij swojemu podopiecznemu najlepsze warunki rozwoju.
Czytaj więcej
Inne

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to choroba, z którą styka się coraz więcej ludzi. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – niestety sporo osób nadal lekceważy tę dolegliwość i nie jest do końca świadoma jej objawów. Jak rozpoznać depresję?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *