Inne

Jak rozpoznać depresję?

Artykuł sponsorowany

Depresja to choroba, z którą styka się coraz więcej ludzi. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – niestety sporo osób nadal lekceważy tę dolegliwość i nie jest do końca świadoma jej objawów. Jak rozpoznać depresję?

Kiedy smutek przeradza się w depresję?

Smutek jest częścią życia, której nie da się ominąć. W świecie idealnym wszyscy stale bylibyśmy szczęśliwi – niestety jednak rzeczywistość nie działa w ten sposób. Negatywne emocje mogą być wywołane przez bardzo różnorodne sytuacje: niezdany egzamin na uczelni, objęcie naszego wymarzonego stanowiska w pracy przez kogoś innego czy kłótnia z ukochaną osobą. Nierzadko tego rodzaju zdarzenia wywołują przygnębienie i brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały nam przyjemność. Takie dni mogą przydarzyć się każdemu – należy jednak zaznaczyć, że przy dłuższym występowaniu obniżonego nastroju istnieje ryzyko, że cierpimy właśnie na depresję. Za graniczną wartość do diagnozy najczęściej uznaje się już dwa tygodnie.

Co istotne, gdy jesteśmy smutni, często wystarczy miły gest czy ciepłe słowo, by poczuć się lepiej, jednak przy depresji jest zupełnie inaczej. Tego typu pomoc będzie często niewystarczająca – to choroba, która w bardzo dużym stopniu wpływa na samopoczucie oraz organizm, znacznie utrudniając odczuwanie radości. Często towarzyszy jej także poczucie braku sensu oraz beznadziejności, przez co znalezienie skutecznego wsparcia może być niezwykle trudne. Z tego względu warto nauczyć się, na jakie objawy należy zwracać uwagę.

Depresja – objawy, po których można rozpoznać chorobę

Depresja to poważna choroba, której objawów nie należy lekceważyć. Wśród najbardziej charakterystycznych wymienia się obniżone samopoczucie, a także niską samoocenę. Chorzy na depresję bardzo często postrzegają świat w negatywnym, pesymistycznym świetle. Co więcej, wcześniejsze zainteresowania przestają sprawiać im radość; bardzo typowym symptomem jest także apatia, którą można zaobserwować przy niemal każdej czynności.

Osoby cierpiące na depresję często miewają także problemy z koncentracją i pamięcią. Choroba wpływa nie tylko na umysł, lecz także całe ciało, co prowadzi do stałego odczuwania zmęczenia oraz zaburzeń apetytu, które mogą prowadzić do sporego przyrostu wagi – lub, wręcz przeciwnie, jej utraty.

Podejrzewasz u siebie depresję? Nie bój się poprosić o pomoc!

Depresja jest chorobą, z którą bardzo trudno jest poradzić sobie samodzielnie. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby w momentach, w których przez długi czas czujemy się bezradni, otaczać się skutecznym wsparciem. Bardzo ważnym krokiem, który należy podjąć, gdy podejrzewa się u siebie depresję, jest skontaktowanie się ze specjalistą. Może to być zarówno wizyta w stacjonarnej placówce medycznej, jak i konsultacja przeprowadzona online – to bardzo przydatna opcja w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie zebrać energii na wyjście z domu. Przykładem witryny, na której dokonać można e-konsultacji, jest https://receptomat.pl/. Osoby cierpiące na depresję mają aktualnie dostęp do wielu leków pomagających w zwalczaniu choroby. Kolejną metodą na podjęcie walki z tą dolegliwością jest uczestnictwo w grupach wsparcia, a także psychoterapia, która często towarzyszy kuracji lekami. Jeśli podejrzewasz u siebie bądź kogoś bliskiego depresję, reaguj jak najszybciej – to choroba, z którą należy walczyć od samego początku.

Fot.: AH NP/unsplash.com

Polecane artykuły
Inne

Zasady karmienia kota

Czy wiesz już wszystko o diecie swojego kota i karmie, którą kupujesz? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, czytając etykiety. Zapewnij swojemu podopiecznemu najlepsze warunki rozwoju.
Czytaj więcej
Inne

Jakie są rodzaje smyczy dla psa i jaka jest najlepsza?

Poznaj już dziś wszystkie rodzaje smyczy dla psa i wybierz najlepszy model dla swojego czworonoga!
Czytaj więcej
Inne

Czym jest i jak się objawia astygmatyzm?

Zastanawiasz się, czym jest astygmatyzm? Poznaj, czym jest i jakie są jego objawy.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *