Gotowanie

Jakie produkty zawierają gluten? Podpowiadamy!

mohamed hassouna/unsplash.com

Gluten to mieszanina białek roślinnych, która występuje w mieszankach wielu zbóż. Jego spożywanie ma szczególnie niekorzystne działanie na układ trawienny osób, które zmagają się z celiakią lub mają alergię na gluten. Wyszczególniamy produkty, które najlepiej wykluczyć z diety z powodu zawartości glutenu.

Gluten – czym jest i gdzie go znaleźć?

Gluten najczęściej spotkać można w pszenicy i jej odmianach, ale jest też obecny w jęczmieniu. Zawarty w zbożach, pozwala na zachowanie walorów smakowych oraz elastycznej konsystencji ciasta. To dzięki glutenowi chleb i inne pieczywo zachowuje swoją puszystość i jest odporne na wysychanie. 

Mimo że większość populacji dobrze znosi spożywanie glutenu, dla pewnego odsetka osób może być bardzo szkodliwy. Dlatego osoby chorujące na celiakię lub mające alergię na gluten powinny z diety wykluczyć przede wszystkim produkty mączne. Do takich produktów spożywczych należą przede wszystkim: pieczywo, makarony, niektóre kasze, ale też wiele wysoko przetworzonych produktów, do których zaliczyć można gotowe sosy i inne dania.

Spożywanie glutenu, szczególnie w nadmiernej ilości, może prowadzić do uszkodzenia kosmków znajdujących się w jelitach. To doprowadza do problemów z wchłanianiem składników odżywczych, ale też samej pracy jelit. W ostateczności prowadzi to do częstych zaparć lub odwrotnie – biegunek i nawracających bólów brzucha.

Jeśli towarzyszy nam alergia, ale nie chorujemy na celiakię, po zjedzeniu glutenu nie pojawią się mocne objawy żołądkowe. Zamiast tego spożycie składnika wywoła reakcję na skórze w postaci uczuleń, wyprysków i zaczerwienień. Co więcej, spożycie glutenu może mieć też objawy psychiczne w postaci obniżenia nastroju i ogólnego zniechęcenia.

Przykłady produktów zawierających gluten

Jak zostało już wspomniane, głównym źródłem glutenu jest pszenica i inne zboża, do których należą: orkisz, durum, żyto czy jęczmień. Lista produktów go zawierających jest naprawdę długa.

Jedzeniem, które ma w sobie gluten, są np. pieczywo i makarony, ale też wędliny, jogurty i mieszanki przypraw. 

Dzięki wzrastającej świadomości, zarówno producentów żywności, jak i społeczeństwa, w kwestii glutenu i jego działania, na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej produktów bezglutenowych. Przebadane są pod kątem czystości składu i oznaczone znakiem przekreślonego kłosa. Taka żywność jest bezpieczna do jedzenia dla osób chorujących na celiakię czy mających alergię na pszenicę.

Dzięki temu takie osoby nie muszą już rezygnować z ulubionych przekąsek czy potraw na rzecz bardzo restrykcyjnej diety. Dostępność produktów z przekreślonym znakiem kłosa pozwala im cieszyć się pełnią życia i smaku przygotowywanych potraw. Alternatywą są również produkty ryżowe, które nie zawierają w sobie glutenu, jednak mogą mieć wysoki indeks glikemiczny.

Szeroki wybór alternatyw produktów wykluczających gluten pozwala na dostosowanie diety pod własne preferencje smakowe.

Zdj. główne: mohamed hassouna/unsplash.com

Dziennikarka, animatorka kultury, autorka książek. Miłośniczka dobrej literatury, kuchni oraz muzyki. Pasjonatka podróży oraz nauki języków obcych. Jako córka morza, zakochana w marynistycznych aranżacjach wnętrz oraz w stylu loftowym. W życiu i w sferze duchowej niczym kot chodzi swoimi drogami.
Polecane artykuły
Gotowanie

Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak granitowy dla małej kuchni?

Poznaj sekrety wyboru idealnego zlewozmywaka granitowego do małej kuchni. Dowiedz się, które kryteria są najważniejsze i jakie rozwiązania zdecydowanie ułatwią Ci codzienne obowiązki.
Czytaj więcej
Gotowanie

Jak wybrać idealny komplet naczyń dla Twojego domu? Przewodnik po zestawach obiadowych

Spoznaj sekrety wybierania idealnego kompletu naczyń. Przewodnik, który pomoże Ci wybrać zestaw obiadowy, który najlepiej pasuje do Twojego domu i stylu życia.
Czytaj więcej
Gotowanie

Poradnik eksperta: utrzymanie czystości i sprawności zmywarki, wykorzystanie akcesoriów cukierniczych oraz praktyczne porady dotyczące obsługi maszyny do lodów

Sprawdź nasz poradnik eksperta na temat utrzymania czystości i sprawności zmywarki, efektywnej obsługi maszyny do lodów oraz użytkowania akcesoriów cukierniczych. Zdobądź wiedzę, dzięki której te urządzenia będą służyć ci przez lata.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *