Gotowanie

Domowy rosół – przygotowanie krok po kroku

Domowy rosół - przygotowanie krok po kroku
Designed by Freepik

Rosół uważany jest za królową polskich zup. Jego najsmaczniejsze wspomnienie kojarzy nam się zazwyczaj z kuchnią babci. Przygotowanie go bywa wyzwaniem dla początkujących – znalezienie idealnej receptury to często kwestia wielu prób i błędów. Oto jeden z przepisów, który powinien zadowolić podniebienie.

Zwróć szczególną uwagę na…

Przede wszystkim rodzaj mięsa, z którego przygotujesz zupę – najczęściej słyszy się hasło „rosół z kury”, które ma symbolizować wyśmienity smak. Owszem, rosół przygotowany na mięsie kurzym może być bardzo, bardzo dobry. Wiele gospodyń podpowiada jednak, że najlepszy wywar przyrządzimy, jeśli zmieszamy rodzaje mięs. Wybierz więc porcję rosołową z kury, szyjkę indyczą plus kawałek wołowiny, koniecznie z kością! To między innymi z niej wydobywa się podczas gotowania szczególny smak.

Rosół to w głównej mierze wywar, a to oznacza, że im dłużej będziemy go gotować, tym lepszy smak wyciągniemy z jego składników. Dlatego nie spieszmy się i nie szczędźmy czasu. Jeżeli chcemy uzyskać wyśmienity smak, musimy pozwolić mu się gotować przez co najmniej dwie godziny, najlepiej jednak jeśli dotrwamy do trzech. Rosół gotować należy koniecznie na małym ogniu – powinien zaledwie „mrugać”.

Sól dodaj pod koniec gotowania! To istotny punkt, o którym nie możemy zapomnieć – w przeciwieństwie do wielu innych potraw, rosół solimy nie na początku, ale na końcu przyrządzania. To dlatego, aby woda mogła lepiej przenikać wszystkie składniki podczas całego procesu gotowania.

Składniki

 • połowa kury,
 • 200–300 g mięsa wołowego z kością,
 • 1 szyja indycza,
 • 3 litry wody,
 • 2 marchewki,
 • 1 korzeń pietruszki,
 • kawałek selera,
 • 1 nieduży por,
 • 1 cebula z łupiną,
 • liść laurowy,
 • liść kapusty (ewentualnie),
 • 1 suszony grzybek,
 • 3 ziarna ziela angielskiego,
 • 5 ziaren czarnego pieprzu,
 • sól (około ½ łyżki),
 • natka pietruszki,
 • makaron (najlepiej z jaj przepiórczych).

Przygotowanie

Krok 1: Do garnka wlewamy zimną wodę (3 litry), wkładamy dokładnie umyte wcześniej mięso i zaczynamy gotowanie.

Krok 2: Po zagotowaniu na powierzchni pojawią się tzw. szumowiny – należy je zebrać. Niektórzy szumowiny zostawiają, jednak raczej zwykło się je usuwać. 

Krok 3: Zmniejszamy ogień i dodajemy umyte i obrane warzywa. Cebuli nie obieramy ze wszystkich łupinek, pozostawiamy ich warstwę, aby uzyskać lepszy kolor. Przed wrzuceniem cebuli opalamy ją nad palnikiem kuchenki lub w piekarniku. Dodajemy też przyprawy (oprócz soli!) i częściowo przykrywamy garnek, zwracając uwagę, aby zupa nie gotowała się zbyt mocno – jak było wspomniane wyżej, powinna delikatnie „mrugać”.

Krok 4: Teraz uzbrajamy się w cierpliwość i pozwalamy naszej zupie gotować się przez 2–3 godziny, od czasu do czasu kontrolując ogień. 

Krok 5: Na koniec dodajemy sól i próbujemy – wedle uznania możemy dodać więcej soli i pieprzu.

Krok 6: Po ugotowaniu zaleca się rosół przecedzić przez sitko.

Przygotowany rosół najlepiej podawać z makaronem jajecznym, kawałkiem pokrojonej marchewki i posypać natką pietruszki.

Dodatek dla wymagających

Powróćmy jeszcze do szumowin. Niektórzy sądzą, że nie potrzeba ich wybierać. Inni z kolei nie tylko zbierają szumowiny, ale zalecają po zagotowaniu wyjąć mięso, wylać całą wodę, dokładnie umyć mięso, a także garnek, aby pozbyć się szumowin osiadłych na jego bokach, a następnie z powrotem włożyć mięso i zalać świeżą zimną wodą, po czym dodaje się warzywa. Podkreśla się tutaj również dodatkowy plus dla warzyw – zagotowywanie wraz z wodą pozwala wyciągnąć z nich więcej smaku, niż kiedy wrzucamy warzywa do wrzącej wody.

Plus kilka pomocnych informacji

 • Rosół stanowi znakomitą bazę dla innych zup – jeżeli przy pierwszych próbach nie wyjdzie nam tak, jak sobie tego życzyliśmy, możemy z łatwością przerobić go na pomidorową.
 • W zależności od ilości warzyw i mięsa smak rosołu może być bardziej warzywny, bądź mięsny – podaną ilość składników możemy spróbować nieco zmienić. Przykładowo, więcej marchewki doda rosołowi słodyczy.
 • Jeżeli rosół wyjdzie nam zbyt tłusty, wystarczy po wystygnięciu schłodzić go w lodówce – po kilku godzinach będziemy mogli bez trudu zebrać tłuszcz, który zgromadzi się na powierzchni.
 • Co zrobić z mięsem z rosołu? Wiele osób zachwala podawanie rosołu z kawałkami ugotowanego mięsa. Innym sposobem jest wykorzystanie go jako podstawę do innych dań.

Pasjonatka dobrych książek. Pracuje jako redaktorka i dziennikarka. Prywatnie z przyjemnością dba o domową przestrzeń, uprawia rośliny - od kolendry, po orchidee, a także próbuje grać na pianinie.
Polecane artykuły
Gotowanie

Kawa: Historia, rodzaje i sposoby parzenia aromatycznego napoju

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, cieszący się ogromną popularnością ze względu na swoje pobudzające właściwości i niepowtarzalny smak.
Czytaj więcej
Gotowanie

Jak zmniejszyć ilość wyrzucanych produktów spożywczych w kuchni

Zmniejszenie ilości wyrzucanych produktów spożywczych w kuchni to ważny krok w kierunku redukcji marnotrawstwa żywności i ochrony środowiska naturalnego. Około jedna trzecia żywności produkowanej na świecie jest marnowana, a wyrzucenie jedzenia przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, co ma negatywny wpływ na klimat. Jednak, istnieją proste sposoby, aby zmniejszyć ilość wyrzucanych produktów spożywczych w kuchni.
Czytaj więcej
Gotowanie

5 powodów, dla których warto kupić aeropress

W tym artykule przedstawimy pięć powodów, dla których warto kupić aeropress i na własnej skórze przekonać się o zaletach tej popularnej metody zaparzania kawy.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *